Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

HHSAA Track & Field Qualifiers

HHSAA State Track and Field Championships - 5/6/2011 to 5/7/2011     
                                         War Memorial Stadium - Wailuku Maui                   

Boys Discus Throw                                                            

  1 Lopeti Fonokalifi            Kaiser High School    161-02     162-03q

  2 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa High School     163-11     161-06q

  3 Shane Brostek             JR Hawaii Prep           163-01     159-10q

  4 Paulay Asiata             SR St. Louis             159-07     157-06q

  5 Lake Kaai                 12 Kamehameha            153-08     156-04q

  6 Isaac Savaiinaea          SO Punahou Boys          149-09     147-07q

  7 Mauna Palama-Danielson       Waiakea               141-06     146-01q

  8 Boyd Crowell              SR Kailua High School    141-07     144-06q

Boys 1500                                                                 

  1 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High            4:18.84    4:19.70Q       

  2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha           4:00.61    4:21.98Q       

  3 Pierce Murphy                Island High School   4:02.08    4:20.32Q       

  4 James Pearson             SO Baldwin              4:20.05    4:22.56Q       

  5 Cameron Dapkins           FR Radford High School  4:19.01    4:21.03Q       

  6 Jackson Halford              Waiakea              4:14.09    4:22.60Q       

  7 Rocky Balala              JR Maui High            4:24.87    4:22.32Q       

  8 Casey Ryan                   Pearl City           4:21.39    4:22.76Q       

  9 Borys Pleskacz            SR Iolani School Boys   4:12.47    4:23.45q       

 10 Nikolai Scharer           SO Punahou Boys         4:13.44    4:26.39q       

 11 David Clarke              SO Iolani School Boys   4:25.04    4:26.82q       

 12 Matthew Baker             JR Radford High School  4:22.81    4:28.17q      

Boys Shot Put

1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep         54-05.00   54-00.00q

2 Lake Kaai                 12 Kamehameha          54-07.00   53-01.50q

 3 Keanu Foki JR Farrington          51-03.75   49-06.75q   4 Asten Koki     SR Roosevelt           51-03.00   49-04.00q  

5 Mauna Palama-Danielson       Waiakea             47-09.00   48-10.00q   6 Pasoni Tasini                Baldwin             49-05.00   48-09.75q  

7 Kelii Vidal               SR Damien Memorial     47-04.00   48-05.25q   8 Nainoa Bright             SR Kamehameha Maui     49-02.50   48-01.00q Boys Long 1 Solomon Dixon             12 McKinley            21-11.75   21-09.50q    2 Joshua Gante              12 Anuenue High School 22-00.25   21-02.75q    3 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       22-09.00   21-02.00q    4 Matt Parrish              SR Punahou Boys        21-05.50   21-00.50q    5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       21-01.50   20-11.00q    6 Michael Morikawa             Waiakea             20-08.25   20-10.00q    7 Travis Winters               Waiakea             21-01.25   20-08.50q    7 Punga Vea                 12 Kahuku High School  20-08.25   20-08.50q  Boys 110 hurdles   1 Matt Feeley               SR Punahou Boys           14.88      14.99Q                          2 Darren Acoba              SR Kauai Boys             14.94      15.07Q                          3 Daniel Wagner             SR MPI                    15.01      15.38Q                          4 Kevin Acasio              JR Radford High School    15.40      15.07Q                          5 Aaron Cox                 JR Waipahu High School    15.24      15.38Q                          6 Jon Woo                   SR Punahou Boys           15.70      15.62Q                         7 Everett McKee             SR Kamehameha HI          15.44      15.59q                         8 Collin Pidot              11 Kamehameha             16.13      15.80q  Girls 100 hurdles 1 Zhane Santiago            SR Kahuku High School     14.84      14.55Q                 2 Abrianna Johnson-Edwards  SO Iolani School Girls    15.12      15.05Q               3 Kawehi Louis Diamond      SO Kauai Girls            15.20      15.06Q                 4 Amirah Majied             JR Island Pacific         15.38      15.35Q                 5 Emalia Galdeira           JR Konawaena              16.15      15.08q                6 Lana Queen                SR Hawaii Prep            15.93      16.14q               7 Julia Brand               SR Punahou Girls          16.07      16.24q               8 Alexia Blalock            SO Pearl City             16.44      16.37q    Girls 1500 1 Dakota Grossman           FR Seabury Hall         4:53.02    5:00.70Q   2 Elli Brady                SO Punahou Girls        4:49.49    5:09.70Q   3 Sophie Curatilo           SR Moanalua             4:55.68    5:00.92Q   4 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep          4:58.85    5:09.93Q   5 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                 5:01.90    5:07.89Q   6 Kimberly Pugliese         SR Mililani             5:06.84    5:10.08Q   7 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep          5:02.54    5:09.62Q   8 Heidi Nicholls            SR HBA                  4:59.28    5:10.32Q   9 Kela Vargas               SR Hawaii Prep          5:11.25    5:10.46Q 10 Keri Fujiwara             JR Waipahu High School  5:07.87    5:11.07Q 11 Emily Peck                JR Seabury Hall         5:11.73    5:11.48q 12 Monica Woolley            JR Punahou Girls        5:13.08    5:13.83q   BOYS 8001 Joshua Freitas            11 Kamehameha           1:59.60    2:02.60Q   2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha           1:54.32    2:03.07Q   3 Nathan Underwood          JR Kailua High School   2:01.47    2:03.31Q   4 Robert Terry              SR St. Louis            2:01.38    2:03.19Q   5 Michael Chin              SO Christian Academy    2:01.65    2:03.72Q   6 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High            2:04.77    2:04.12Q   7 Jackson Halford              Waiakea              2:03.45    2:03.29q   8 Nathan Shirey             11 Kapolei High School  2:03.02    2:03.55q Boys Long 1 Solomon Dixon             12 McKinley            21-11.75   21-09.50q    2 Joshua Gante              12 Anuenue High School 22-00.25   21-02.75q    3 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       22-09.00   21-02.00q    4 Matt Parrish              SR Punahou Boys        21-05.50   21-00.50q    5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       21-01.50   20-11.00q    6 Michael Morikawa             Waiakea             20-08.25   20-10.00q    7 Travis Winters               Waiakea             21-01.25   20-08.50q    7 Punga Vea                 12 Kahuku High School  20-08.25   20-08.50q  Boys 110 hurdles   1 Matt Feeley               SR Punahou Boys           14.88      14.99Q                          2 Darren Acoba              SR Kauai Boys             14.94      15.07Q                          3 Daniel Wagner             SR MPI                    15.01      15.38Q                          4 Kevin Acasio              JR Radford High School    15.40      15.07Q                          5 Aaron Cox                 JR Waipahu High School    15.24      15.38Q                          6 Jon Woo                   SR Punahou Boys           15.70      15.62Q                         7 Everett McKee             SR Kamehameha HI          15.44      15.59q                         8 Collin Pidot              11 Kamehameha             16.13      15.80q  Girls 100 hurdles 1 Zhane Santiago            SR Kahuku High School     14.84      14.55Q                 2 Abrianna Johnson-Edwards  SO Iolani School Girls    15.12      15.05Q               3 Kawehi Louis Diamond      SO Kauai Girls            15.20      15.06Q                 4 Amirah Majied             JR Island Pacific         15.38      15.35Q                 5 Emalia Galdeira           JR Konawaena              16.15      15.08q                6 Lana Queen                SR Hawaii Prep            15.93      16.14q               7 Julia Brand               SR Punahou Girls          16.07      16.24q               8 Alexia Blalock            SO Pearl City             16.44      16.37q    Girls 1500 1 Dakota Grossman           FR Seabury Hall         4:53.02    5:00.70Q   2 Elli Brady                SO Punahou Girls        4:49.49    5:09.70Q   3 Sophie Curatilo           SR Moanalua             4:55.68    5:00.92Q   4 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep          4:58.85    5:09.93Q   5 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                 5:01.90    5:07.89Q   6 Kimberly Pugliese         SR Mililani             5:06.84    5:10.08Q   7 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep          5:02.54    5:09.62Q   8 Heidi Nicholls            SR HBA                  4:59.28    5:10.32Q   9 Kela Vargas               SR Hawaii Prep          5:11.25    5:10.46Q 10 Keri Fujiwara             JR Waipahu High School  5:07.87    5:11.07Q 11 Emily Peck                JR Seabury Hall         5:11.73    5:11.48q 12 Monica Woolley            JR Punahou Girls        5:13.08    5:13.83q

May 6, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , | 2 Comments

BIIF track & field headed to HHSAA with many state leaders

         BIIF state leaders that are ranked in the top six: 

Shane Brostek, Hawaii Prep #2 in the discus, #2 in the Shot

Aukai Akua, Kamehameha and Lia Galdeira, Konawaena #1 in the Long Jump

Lia Galdeira, Kona #5 in the Triple and #2 in the 200m

Pamela Lynn, HPA #3 in the High Jump                               

Shina Chung

Pamela Lynn

Shina Chung, Hilo #4 in the Pole Vault

Zoe Sims, HPA #2 in the 400 and #4 in the 1500

Chris Mosch, Honokaa #5 and Jackson Halford, Waiakea #6 in the 1500

Chris Mosch #5 in the 3k

HPA Girls #3 in the 4×4

Kealakehe Girls #5 in the 4×1

Boys 400 Luca Walter Kealakehe #1

Ua Ruedy, Kona #2 in the 300m Hurdles Lana Queen, HPA #5

Maka McKee, Kamehameha #6 in the 300 Hurdles

Kristiana Van Pernis, HPA #4 in the 800m

Dylan Navarro, Kealakehe #5 in the 200

May 6, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

HHSAA Division I & II Baseball – Box Scores from Day 2

Kailua Surfriders vs #1 Saint Louis (May 5, 2011)

Score by Innings                  R  H  E

—————————————–

Kailua Surfriders… 000 030 0 –  3  6  4

#1 Saint Louis…… 000 000 2 –  2  8  0

#3 Baldwin vs Mid-Pacific Inst.
Score by Innings                  R  H  E
-----------------------------------------
#3 Baldwin.......... 000 110 0 -  2  4  1
Mid-Pacific Inst.... 100 000 0 -  1  7  1
-----------------------------------------

#2 Moanalua vs Hilo Vikings

Score by Innings                  R  H  E
-----------------------------------------
#2 Moanalua......... 016 050 5 - 17 18  3
Hilo Vikings........ 202 221 0 -  9 12  2
-----------------------------------------

#4 Waiakea vs Pearl City Chargers

Score by Innings                  R  H  E
-----------------------------------------
#4 Waiakea.......... 011 000 0 -  2  8  0
Pearl City Chargers. 201 002 X -  5  7  0
 
DII Molokai 14, No. 4 Radford 11 (9 inn.)

Molokai (8-1) 340 310 003 – 14 12 6

Radford (10-4) 311 050 100 – 11 11 6 

No. 2 Kauai 11, Kalaheo 1 (5 inn.)

Kalaheo (9-4)  000 10 – 1 6 0

Kauai (10-4-1) 116 3x – 11 8 1

Wally Yonamine Foundation/HHSAA Baseball State Championships

Division I   At Les Murakami Stadium

                          123  45      R  H  E

Roosevelt     000  01      1   4  1

KS-Maui      200  0X      2   2  0

May 6, 2011 Posted by | Baseball | , , | Leave a comment