Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Hawaii Prep announces Spring Sports Awards

Shane Brostek

Spring Sports Awards at HAWAII PREP

BOYS TRACK AND FIELD   Most valuable athlete: Shane Brostek

Coach’s award: Christian Lee   Most improved: George Twigg-Smith

GIRLS TRACK AND FIELD   Most valuable player: Lana Queen, Zoe Sims

Coach’s award: Jasmine Fojas     Most improved: Pamela Lynn

BOYS TENNIS

Most valuable player: Won Joon Kim    Most improved: Santa Chirathivat

GIRLS TENNIS    Most valuable player: Erin Wakefield-McDonald

Coach’s award: Abbie Wolfenberger    Most improved: Alina Katase

BOYS VOLLEYBALL

Most valuable player: Keanu Yamamoto    Coach’s award: Jevin Ching

Most improved: Kainoa Tanoai    Nolan Doliente Award: Nick Chock

WATER POLO    Most valuable player: Angel Wu

Coach’s award: Madi DiZunno, Alohi Nakachi    Most improved: Seychelle Francis

GOLF    Most valuable player: Andrew Paisley

Coach’s award: Jake Siebert     Most improved: Justin Macy

BASEBALL    Most valuable players: Jayse Bannister, Matthew Kiyota

Coach’s award: Dean Macy, Mitchell Parris   Most improved: Micah Ashburn

SOFTBALL    Most valuable player: Stacie Doi, Nani Lum

Coach’s award: Gabby Menendez      Most improved: Alex Disney

May 21, 2011 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

100 meter dash results from Hawaii Prep

  Keaau’s Talon Ota and Waiakea’s Travis Winters gets out of the blocks quickly in the premiere race of the boys 100 dash.

Kealakehe’s Dylan Navarro won the race in 11.27 seconds, but Keaau’s Jesse Huihui, who is nursing a strained knee, sat out for the second week in a row and didn’t compete against Navarro in both the 100 and 200 meter dashes.

Both boys should duel for the BIIF championships on Saturday, April 30.

Girls 100 Meter Dash

BIIFQualify: B 14.47              HHSAA Auto: A 12.94                                                          
HsSAA Cons: C 13.24               
1 Emalia Galdeira           JR Konawaena        12.98C  5  10  
2 Kristina Padrigo          SO Ka'u             13.31B  5   8  
3 Aloha Bohol               SR Hilo             13.42B  5   6  
4 Chelsea Poe               JR Kamehameha HI    13.43B  5   4  
5 Caili Ebaniz              SO Kealakehe        13.61B  5   2  
6 Mae Quiamas                  Honokaa          13.77B  5   1  
Boys 100 Meter Dash
 BIIFQualify: B 12.27                                                         
  HHSAA Auto: A 11.14                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                         
1 Dylan Navarro             SR Kealakehe       11.27C  7  10  
2 Alexander Engdahl         JR Keaau           11.44C  7   8  
3 Raskassa Johnson          FR Hilo            11.57B  7   6  
4 Travis Winters            JR Waiakea         11.64B  7   4  
5 Christian Lee             SR Hawaii Prep     11.70B  7   2  
6 Aijah Thompson            SR Keaau           11.74B  7   1  
 

April 23, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Hawaii Prep Athletic Awards Presented for 2009-2010

HPA girls cross county team, photo by Big Dog

* Girls volleyball: Tayler Wang and Bridget Walker, most valuable player (MVP); Bridget Walker, coach’s award (CA); Kailana Powers, most improved (MI); Nolan Doliente Award, Keilyn Ryusaki.

* Boys cross country: Russ Hapgood and Tyler Tsubota, MVP; Logan Martin and Sean Prentiss, CA; Makoa Johnson, MI.

* Girls cross country: Kela Vargas, MVP; Melanie Ulrich, CA; Sam Neal, MI.

* Football: Keanu Yamamoto and Isaiah Adams, offensive back award; Shane Brostek, offensive lineman award; Nathaniel Adams and JJ Higginson, defensive back award; Bobby Stomski, defensive lineman Award; Onipa’a Stevens, MI; Keoni Colson, Holi Bergin Award.

* Boys swimming: Logan Borowski, MVP; Kaikea Nakachi, CA; Michael Monahan, MI.

* Girls swimming: Bridget Walker, MVP: Bhillie Luciani, CA; HanaSara Ito, MI.

* Wrestling: Keoni Colson, MVP; Marie Donahue, CA; Russell Hapgood, MI.

* Boys soccer: Kalei Konrad and Tyler Tsubota, MVP; Landy Eng, CA; Kawika Wise, MI.

* Girls soccer: Noe Enos and Katie Case, MVP; Hannah Unger, CA; Keilyn Ryusaki and Emily Evans, MI; Ku’uipo Nakoa, Frank Lawrence Award.

* Boys basketball: Sasha Obradovic, MVP; Douglas Tsai, CA; Nathan Schenk, MI.

* Girls basketbal: Tayler Wang, MVP; Lana Queen, CA; Desi Seid, MI; Lei Tenorio, Honoring the Game Award.

* Boys paddling: Robbie Reed, MVP; George Twigg-Smith, CA; Rukin Jelks, MI,

* Girls paddling: Elenka Jacobs, MVP; Alohi Nakachi, CA; Gabby Menendez, MI.

* Boys track: Tyler Tsubota, MVP; Shane Brostek, CA; Christian Lee, MI.

* Girls track: Mindy Campbell and Ku’uipo Nakoa, MVP; Lana Queen, CA; Chelsea Ashimine, MI.

* Boys tennis: Michael Monahan, MVP; Sam Nam, CA; Santa Chirathivat, MI.

* Girls tennis: Erin Wakefield-McDonald, MVP; Olina Cavedoni, CA; Bua Rojanai, MI.

* Boys volleyball: Nathan Schenk, MVP; Roland Setu, CA; Kyle Katase, MI.

* Water polo: Bridget Walker, MVP; Angel Wu, CA; Bhillie Luciani, MI.

* Golf: Andrew Paisley, MVP; Jordan Salomon, CA; Jake Siebert, MI.

* Baseball: Ryan Rice and Isaiah Adams, MVP; Jesse Alvord, CA; Matt Kiyota and Nathaniel Adams, MI.

* Softball: Gabby Menendez, MVP; Alex Disney, CA; Delaney Ross, MI.

* Equestrian program: Sophia Antimisiaris, MVP; Dani Foreman, MI.


HPA’s girls cross country team, photo by Big Dog

May 25, 2010 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment