Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Keaau Athletic Awards Presented for 2009-2010

Cougar Power

* JV baseball: Konner Kanetani (Most Outstanding Athlete); Yechan Kang (Coaches award).

* Varsity baseball: Jonathan Chow (MOA); Ashley Silva Jr. (CA).

* Boys JV basketball: Nelson Enos (MOA); Chase Paulino (CA).

* Boys varsity basketball: Haku Ishibashi (MOA); Richard handy (CA).

* Girls JV basketball: Randi Estraada (MOA); Sabrina Nakaima (CA).

* Girls varsity basketball: Jackie Kaio-Goo (MOA); Shyla Ronia (CA).

* Boys bowling: No. MOA; Matthew Vidinha (CA).

* Girls bowling: No MOA; Precious Duyao (CA).

* Varsity cheerleading: Treldy Domingo (MOA); Elisha Tenorio (CA).

* JV cheerleading: Alyssa Domingo (MOA); Chaslyn Marques (CA).

* Boys cross country: No MOA; Shawn Andy Andrada (CA).

* Girls cross country: DeeAnn Nishimura-Thornton (MOA); Mary Jessica Wuscher (CA).

* JV football: Kau Eggers (MOA); Treyven AhQuin-Fely (CA).

* Varsity football: Dathan Toribio (MOA); Mana Puahala (CA).

* Boys/girls judo: Justin Naehu (MOA); Micah Ramos (CA).

* Boys/girls paddling: Leimomi Cariaga (MOA); Dyson Sarme-Medeiros (CA).

* Boys soccer: Richard Handy (MOA); Kevin Olsen (CA).

* Girls soccer: Mary Jessica Wuscher (MOA); Chloe Frizelle (CA).

* JV softball: Mahina Homalon (MOA); Christine Belmes (CA).

* Varsity softball: Chelsey Pacatang-Hirai (MOA); Jaclanne Pagala (CA).

* Boys tennis: Benido Alonzo (MOA); Neil Gorospe (CA).

* Girls tennis: Megan Fujitake (MOA); Ailene Navarro (CA).

* Boys track: Daniel Brooks (MOA); Shawn Andy Andrada (CA).

* Girls track: Randi Estrada (MOA); Azmera Hammouri-Davis (CA).

* Varsity boys volleyball: Kainoa Duarte (MOA); Dylan Butler (CA).

* JV girls volleyball: Kirsten Ishibashi (MOA); Tonisha Baybayan (CA).

* Girls varsity volleyball: Randi Estrada (MOA); Leilani Kelekoma (CA).

* Boys wrestling: Cheyden Quiocho (MOA); Alexander Kaetsu (CA).

* Girls wrestling: Cherese Shelton (MOA); no CA.

* Athlete of the Year: Daniel Brooks (male), Jackie Kaio-Goo (female).

* Scholar Athlete of Year: Shawn-Andy Andrada (male), Chloe Frizelle (female).

* Athletic Director’s Award: Richard Handy Jr. (male), Shyla Ronia (female).

* Rookie of the Year: Talon Ota, Tonisha Baybayan, Matthew Shimabukuro, Shani Cosma.

Advertisements

May 25, 2010 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Boys Track & Field All-Star Selections Announced

Jacob Edwards, Athlete of the Year in BIIF track & field

Athlete of the Year: Jacob Edwards (Ka’u)

Coach of the Year:  Kimo Weaver (Kamehameha)

First Team:

Ka’u – Jacob Edwards, 300 hurdles, triple jump

Hawaii Prep – Shane Brostek, shot put;

Kamehameha – Kanakalele Silva, 100 dash; Francis Blas III, 110 hurdles;

                Kaenen Akau, long jump; Isaac DeRego, pole vault                     

Keaau – Daniel Brooks, 800;

Kohala – Ethan Meikle & Kelson Kawai, high jump

Honokaa – Chayce Moniz, 1500 & 3000

Waiakea – Ka’imi Scott, 200 & 400

 Second team: Luca Walter (Kealakehe), Tyde Kunishiro (Hilo), Cameron Calistro (Hilo), Manta Dircks (Kamehameha), David Kekuewa (Kamehameha)

 Honorable mention: Richard Moylan (Christian Liberty), Jesse Huihui (Kea’au), Rocky Lominario (Kealakehe), Everett McKee (Kamehameha) Christian Lee (HawaiiPrep), Dylan Steele (Kealakehe), Casey Chai (Kamehameha), Jordan Decoito (Hilo), Juan Sepulveda (Kealakehe) Shawn Andrada (Kea’au) Tyler Tsubota (Hawaii Prep), Jackson Halford (Waiakea), Joshua Robinson (Honoka’a) Geoff Whitener (Kealakehe), Kevin Olsen (Kea’au), Damien Packer (Kea’au), Dylan Oakes (Hawaii Prep), Easten Tanimoto (Kamehameha), Rick Micheals (Hilo), Cliff Eriksson (Kea’au), George Twigg-Smith (Hawaii Prep), Robert Mockchew (Kealakehe), Kainoa Crum (Kamehameha), Ka’u Eggers (Kea’au)  Nelson Enos (Kea’au)  Greg Matias (Kea’au), Alika Kaopua (Ka’u), Travis Winters (Waiakea), Hawk Hanoa (Kamehameha), Dathan Toribio (Kea’au), Jake Jordan (Kealakehe), Maunaku Palama-Danielson (Waiakea)

May 21, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

“King Jacob” wins three gold medals at HHSAA Track & Field Championships

Kau's Jacob Edwards is "King of the Hurdles"

Long Live the King!

   Kau’s Jacob Edwards retained his title as the “King of the Hurdles” by successfully defending the state crown at the Hawaii High School Athletic Association track and field championships held at Kamehameha-Kapalama on Saturday.

   Edwards began by winning the 110 meter hurdles and later returned for a repeat performance by winning the 300 hurdles in a blistering time of 38.27 seconds, nearly two seconds ahead of his closest competitor.

   Between his hurdle performances Edwards was claiming his third state medal by winning the triple jump and added a sixth place medal in the long jump to singlehandedly accumulate 31 team points for the Trojans.

   “I’m grateful for how things turned out today,” Edwards said.  “My goal coming in was to keep my state hurdle titles and to try to survive the triple jump.  I was really feeling it today in the 300, but I like all three of these events.”

   Edwards passed on two of his three triple jump attempts during the finals and watched as fellow Big Island Interscholastic Federation athletes performed.  “It was a really cool meet to watch and I was excited for Kelson (Kawai from Kohala) in winning the high jump,” Edwards said.  “We’re all part of a family and we cheer each other on during the state meet.”

  Anuenue’s Joshua Gante leaped 45-05 on his final triple jump to close in on Edwards, but fell 1.25 inches short of passing the talented Trojan.  “I knew I had the best jump from Friday and I wanted to rest between the hurdle events,” Edwards said of his passing on two attempts.

Ku’uipo Nakoa

The BIIF’s other defending state track & field champion, Hawaii Preparatory Academy’s Ku’uipo Nakoa, won the gold medal in the 300 hurdles and the triple jump and needed to settle for silver medals in the long jump, and 100 hurdles, Nakoa’s four medals added 36 points to HPA’s total team score.

   “I knew I was running against some amazing athletes,” Nakoa said.  “During the trials I felt intimidated, but today I blocked it out and focused, using tunnel vision.”

   Nakoa’s runner-up status in the 100 hurdles and long jump was due to Kahuku’s superstar Zhane Santiago who won gold in the long jump while setting a new state record for the 100 hurdles with a time of 14.92 seconds.

  In the triple jump Nakoa had to come back from a mediocre trials performance to win the event during the finals in 38-08.25.  “I knew what I had to do in the triple and I didn’t even think about it, I just went for it,” she said.  “I had no idea that I had the winning jump until after the event was over and one of the girls came over to congratulate me.”

Kaopua Sutton

Kamehameha’s Kaopua Sutton came into the finals leading in the girl’s discus with her preliminary toss of 134-4 inches which stood up in the finals to claim the gold medal.

   “The conditions were just perfect on Friday,” Sutton said.  “The ring was smooth enough for me to gain rotational speed and the wind was just right.  I thought I had better form during the finals as I threw another 134 feet, but yesterday (prelims) everything just clicked.”

Kohala’s Kelson Kawai brought home the gold in the boy’s high jump when he cleared 6’ 6”.  Kawai’s previous best clearance this season was 6-4 as the 5 foot 7 inch leaper defied the laws of gravity.  Kamehameha’s Manta Dirks finished in a tie for fourth.

Kelson Kawai

“This might be the first time that Kohala has had a state champion,” Coach Tom McCue said.  “We’re absolutely thrilled at what Kelson has accomplished – to jump 11 inches beyond his height is incredible.”

   Kawai cleared 6-6 on his first attempt, and then went after the 6-9 state record by asking that the bar be raised to 6-9.25.  “I kept my head positive and I practiced a lot of mental imagery,” Kawai said after winning the event.  “I tried for the state record because I just wanted to see what I could do in my senior year.”

   “A lot of credit goes to my high jump coach, Maria Bunyi, as she helped me get to where I am,” Kawai said. 

Other BIIF finalist on Saturday:

  • Kamehameha’s Francis Blas III finished third in the 110 hurdles and second in the 300 hurdles with teammate Everett “Maka” McKee in eighth for the 300.  Teammates Manta Dirks was seventh in the triple jump and fifth in the long jump with Kaenan Akau fourth in the long.  Not to be outdone Victoria Evans-Bautista captured third in the long jump for the Warrior girls.
  • HPA’s Shane Brostek took third in the shot put and fourth in the discus – Kamehameha’s David Kekuewa finished eighth in the shot.
  • In the 800 Keaau’s Daniel Brooks took fifth for the boys while Waiakea’s Kaitlyn Chock finished sixth for the girls.
  • Kamehameha sprinter Kana Silva finished fifth and Waiakea’s Ka’imi Scott seventh in the boys 200 and Waiakea’s Teisha Nacis was eighth in the girls 100.
  • Waiakea’s Ka’imi Scott was fifth in the boys 400 and Keaau’s Randi Estrada finished fifth for the girls.
  • Honokaa’s Athena Oldfather was fifth in the girls 1500 with teammate Joshua Robinson finishing in sixth for the boys.  (Island School – Kauai’s Pierce Murphy established a new meet record for the 1500 with his time of 4:02.1)
  • High jump finals for the girls were held on Friday with Waiakea’s Ericka Cushnie winning the silver medal and HPA’s Mindy Campbell, the defending state champion, finishing in sixth.
  • Konawaena’s Ua Ruedy third in the girls 300 hurdles.
  • Hilo’s Shina Chung finished tied for fifth in the girl’s pole vault. “I feel good about today,” Chung said.  “I still have two more years to get better.  There is tough competition at the state meet.”

   The top six boys and top six girls in each of the track and field events took home medals and scored points for their respective schools.

   Punahou claimed the girl’s team championship, accumulating 95 points and surpassing runner up Radford with 63.  The top BIIF girl’s team was HPA with 37 points – 36 of those points coming from Nakoa.

   Punahou also won the boy’s team title with 70 points with runner-up Kamehameha-Kapalama 66.33.  Tiny Kau, on the back of Jacob Edwards, finished fourth in the state with Edwards scoring all 31 points for the Trojans.

May 16, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 3 Comments

BIIF Track & Field Stars Advance to Finals of HHSAA Championships

State Championships held at Kamehameha-Kapalama

Big Island Interscholastic Federation track & field athletes left their mark at the Hawaii High School Athletic Association preliminaries held at Kamehameha-Oahu on Friday.

  BIIF athletes made the championship finals, to be held Saturday, in 22 different events as the top eight competitors in each event advanced.

  Kau’s Jacob Edwards demonstrated why he is the state champion in both the 110 and 300 hurdles by taking both events in convincing fashion.   KS-Hawaii standout Francis Blas III will be joining Edwards in the finals of the 110 (No. 4) and 300 (No. 3) with Warrior teammate Everett McKee also making the 300 (No. 6) hurdles event.

  In the triple jump Edwards made the furthest distance and will be seeded No. 1 going into the finals along with KS-Hawaii’s Manta Dirks seeded No. 7.

  Edwards also made the finals of the long jump (No. 6) and is joined by KS-Hawaii jumpers Kaenan Akau (No. 4) and Dirks (No. 5).

Hawaii Repertory’s Ku’uipo Nakoa had the second fastest prelim time in the 100 and 300 meter hurdles and in the second best long jump distance, with Kahuku’s Zhane Santiago edging Nakoa out in each of those events during day one of the championships.

   Nakoa also advanced in the triple jump, but was not too pleased with her overall placement.  “I’m a little frustrated in the triple,” she said.  “My 300 was a little off too as I was concentrating so much on not messing up the fourth hurdle that I missed a step and went off stride.”

Shane Brostek

   HPA big man, Shane Brostek, qualified for Saturday in the shot put (No. 3) along with Kamehameha’s David Kekuewa (#8).   Brostek also made it into the finals of the discus (No. 7).

  For the girls it was Kamehameha’s Kaopua Sutton’s impressive discus throw of 134’ 4” that gives her the No. 1 seed going into the finals. 

  In the boys 800 Keaau’s Daniel Brooks opened with the second fastest time while the girls saw Waiakea’s Kaitlyn Chock qualify (#8) with her fastest time of the season.

   It was a tough day for BIIF athletes in the 100 and 200 meter dashes as league champion, Kana Silva, was disqualified in the 100, but came back to place #3 in the 200.  The lone BIIF girl in the sprint finals will be Waiakea’s Teisha Nacis (No. 7) in the 100.

  Waiakea’s Ka’imi Scott had a good showing in the 400 dash (No. 2) for the boys while Keaau’s Randi Estrada (#7) for the girls made finals.

   “It was really windy today,” Scott said.  “I short of laid up on my 400 in the last 50 meters, so I think I can go under 50 seconds during the finals tomorrow.”

Randi Estrada

Estrada finished the third in the state last year as a freshman and is hoping to do the same again this year.  “I know I need to run faster in the finals and I really like to get back to finishing in the top three,” she said.

   In the distance races it was Honokaa’s Athena Oldfather #5 and HPA’s Kela Vargas (#6) making finals in the 1500 meter run for the girls with Honokaa’s Chayse Moniz (#8) for the boys.

   Distance hopeful, Honokaa’s Chris Mosch, scratched from the 3000 meter run with a stress fracture in his foot.  The Dragon junior had the second fastest time in the state going into the prelims, but was forced to withdraw.

Ericka Cushnie

   Not all was rosy for BIIF relay teams as no island school made it into the finals of the 4×100 while the Keaau girls were eighth and Waiakea boys (No. 8 ) got in for the 4×400.

  The girl’s high jump and boy’s pole vault were the only two events that held their finals on Friday as Waiakea’s Ericka Cushnie earned the BIIF’s first medal by taking second in the high jump, clearing 5’ 2”.  Defending state champion in the high jump, HPA’s Mindy Campbell, managed to clear 5 feet and took home the sixth place medal.

   The HHSAA championship finals will conclude today with 32 events with medals being award to the top 6 in each event.

May 15, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track & Field Results from Final Regular Season Meet at Keaau

Kaitlyn Chock led the 800 run, but lost to Keaau's Deann Nishimura- Thornton by 1/100th of a second

BIIF Last Chance Qualifier          Kea’au High School  – 5/1/2010                             Kea’au HI
Girls 100 Meter Dash Finals:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 12.88; 2. Randi Estrada, Keaau, 13.26; 3. Bronte Kaneakua, Kamehameha HI, 13.51; 4. Alyssa Hoshida, Hilo, 13.52; 5. Ua Ruedy,  Konawaena, 13.57; 6. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha HI, 13.65; 7.  Kristina Padrigo, Ka’u, 13.73; 8. Erika Cushnie, Waiakea, 13.79.
Girls 200 Meter Dash:
 1. Teisha Nacis, Waiakea, 27.19; 2. Ua Ruedy, Konawaena, 27.31; 3. Katie  Aguilar, Honokaa, 27.73; 4. Bronte Kaneakua, Kamehameha HI, 27.95; 5. Aloha  Bohol, Hilo, 27.99; 6. Alyssa Hoshida, Hilo, 28.04; 7. Jasmine Fojas, Hawaii Prep, 28.95; 8. Abigail Houston, Keaau, 29.29.
Girls 400 Meter Dash:
 1. Randi Estrada, Keaau, 1:01.18; 2. Zoe Sims, Hawaii Prep, 1:02.09; 3. Bronte  Kaneakua, Kamehameha HI, 1:02.73; 4. Kaitlyn Chock, Waiakea, 1:03.65; 5. Kaila Voss, Kealakehe, 1:04.20; 6. Teisha Nacis, Waiakea, 1:06.34; 7. Karley Swain, Waiakea, 1:09.60; 8. Sarah Gschweng, Konawaena, 1:10.37.
Girls 800 Meter Run:
 1. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 2:30.04; 2. Kaitlyn Chock, Waiakea,  2:30.05; 3. Kela Vargas, Hawaii Prep, 2:32.10; 4. Traci Palermo, Hilo, 2:34.37; 5. Mary Josephine Osorio, Kohala, 2:38.15; 6. Claire Uyetake, Hilo, 2:41.23; 7. Jessica Busek, Waiakea, 2:43.64;8. Btittany Denzer, Kealakehe,
 2:45.21.
Girls 1500 Meter Run:
 1. Kelsie Kobayashi, Waiakea, 5:17.56; 2. Athena Oldfather, Honokaa, 5:18.12;  3. Tialana Greenwell, Honokaa, 5:33.30; 4. Melanie Ulrich, Hawaii Prep,  6:03.47; 5. BO Sebesta, Hawaii Prep, 6:04.39; 6. Lauren Pries, Hawaii Prep,  6:06.65; 7. Kristin Cowles-Nelson, Hawaii Prep, 6:17.17.
Girls 3000 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 11:23.47; 2. Athena Oldfather, Honokaa,  11:43.34; 3. Shalila De Bourmont, Hilo, 11:54.25; 4. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 11:59.44; 5. Karina Lawrence, Hilo, 12:35.44; 6. Natalie Hagemann, Keaau, 12:38.95; 7. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 12:51.00; 8. Bethany Bisel, Waiakea, 13:50.00.
Girls 100 Meter Hurdles:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 15.35; 2. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 18.04; 3. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 18.11; 4. Bailey Nelson, Honokaa, 18.94; 5. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 19.05; 6. Raycee Cooke, Hilo, 19.38; 7. Jessica Muskat, Honokaa, 19.75; 8. Brooke Malama, Kamehameha HI, 19.99.
Girls 300 Meter Hurdles:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 47.01; 2. Ua Ruedy, Konawaena, 47.51; 3. Azmera  Hammouri-Davis, Keaau, 49.83; 4. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 51.41; 5.  Raycee Cooke, Hilo, 52.42; 6. Jasmine Ward, Konawaena, 52.70; 7. Bree Delacruz, Hilo, 52.78; 8. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 52.82.
Girls 4×100 Meter Relay:
 1. Waiakea 52.94; 2. Kamehameha Schools Hawaii 53.17; 3. Keaau High School  53.62; 4. Kealakehe 54.27; 5. Keaau High School ‘B’ 1:05.25.
Girls 4×400 Meter Relay:
 1. Keaau High School 4:21.44; 2. Kamehameha Schools Hawaii 4:22.69; 3. Waiakea  4:28.06; 4. Waiakea ‘B’ 5:06.81.
Girls High Jump:
 1. Erika Cushnie, Waiakea, 5-02; 2. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 5-00; 3. Holly Lambert, Waiakea, 4-08; 3. Kelsi Nishina, Hawaii Prep, 4-08; 3. Randi Estrada, Keaau, 4-08; 3. Kaila Voss, Kealakehe, 4-08; 3. Rachel Bianchi, Kealakehe, 4-08; 8. Jessica Busek, Waiakea, 4-02.
Girls Pole Vault:
 1. Shina Chung, Hilo, 10-04; 2. Carissa Bell-Chase, Honokaa, 7-06; 2. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 7-06; 2. Autumn Miyares Thompson, Keaau, 7-06; 5. Kimberly Renee Hodson, Kamehameha HI, 7-00; 6. Jo-Lynn Kahala-Minzer, Kealakehe, 6-06; 7. Lillie Davis, Keaau, 5-06.
Girls Long Jump:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 16-09; 2. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha  HI, 15-06.75; 3. Kaila Olson, Ka’u, 14-06; 3. McKenna Davidson, Kealakehe, 14-06; 5. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 14-01.25; 6. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 14-00.50; 7. Carissa Bell-Chase, Honokaa, 13-06.75; 8. Jessica Busek, Waiakea, 12-09.50.
Girls Triple Jump:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 35-04.50; 2. Azmera Hammouri-Davis, Keaau,  32-02.50; 3. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha HI, 31-02.50; 4. Marley  Strand-Nicolaisen, Ka’u, 30-05.50; 5. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI,  30-01.75; 6. Rachel Bianchi, Kealakehe, 29-10.25; 7. Kelsee Aganus, Kamehameha  HI, 27-03.25.
Girls Shot Put:
 1. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 33-03.75; 2. Linda Sunia, Hilo, 33-01.75; 3. Misilosa Uulopa, Konawaena, 32-11; 4. Angeline Hoke, Waiakea, 30-08.50; 5.  Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 29-11; 6. Jessica Muskat, Honokaa, 29-00; 7. Tiffany Kerr, Hilo, 27-06.25; 8. Shampagne Salas, Hilo, 27-01.
Girls Discus Throw:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 119-04.25; 2. Linda Sunia, Hilo, 107-10.50; 3. Janna Urakami, Waiakea, 99-01.50; 4. Angeline Hoke, Waiakea, 90-07.50; 5. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 79-02.50; 6. Jessica Muskat, Honokaa, 78-11; 7.  Shyla Ronia, Keaau, 73-11.50; 8. Shampagne Salas, Hilo, 69-08.
Boys 100 Meter Dash:
 1. Kanakalele Silva, Kamehameha HI, 11.07; 2. Jesse Huihui, Keaau, 11.21; 3.  Kaimi Scott, Waiakea, 11.44; 4. KeoniBailado,Kamehameha HI, 11.65; 5. Gregory Fong, Kamehameha HI, 11.78; 6. Shannon White, Keaau, 11.81; 7. Christian Lee, Hawaii Prep, 11.82; 8. Everett McKee, Kamehameha HI, 11.83.
Boys 200 Meter Dash:
 1. Kanakalele Silva, Kamehameha HI, 22.09; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 22.58; 3.  Kaimi Scott, Waiakea, 22.59; 4. Rocky Lominario, Kealakehe, 22.94; 5. Everett  McKee, Kamehameha HI, 23.30; 6. Kaenen Akau, Kamehameha HI, 23.58; 7.  Christian Lee, Hawaii Prep, 23.75; 8. Shannon White, Keaau, 23.93.
Boys 400 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 51.65; 2. Luca Walter, Kealakehe, 51.66; 3. Jordan  Decoito, Hilo, 52.84; 4. Casey Chai, Kamehameha HI, 53.00; 5. Keoni Colson,  Hawaii Prep, 54.50; 5. Jacob St George, Waiakea, 54.50; 7. Kahavi Collado,  Konawaena, 55.05; 8. Jesse Gonsalez, Hilo, 55.20.
Boys 800 Meter Run:
 1. Daniel Brooks, Keaau, 2:01.20; 2. Dylan Steele, Kealakehe, 2:05.60; 3.  Ethan Meikle, Kohala, 2:06.70; 4. Makoa Johnson, Hawaii Prep, 2:08.30; 5. Juan  Sepulveda, Kealakehe, 2:08.60; 6. Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 2:09.70; 7. Shawn Andrada, Keaau, 2:11.50; 8. Stephen McAuliffe, Waiakea, 2:14.60; 8.  Carson Magoon, Hawaii Prep, 2:14.60.
Boys 1500 Meter Run:
 1. Chayce Moniz, Honokaa, 4:22.14; 2. Jackson Halford, Waiakea, 4:22.87; 3. Joshua Robinson, Honokaa, 4:24.10; 4. Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 4:32.98; 5. Geoff Whitener, Kealakehe, 4:35.40; 6. Kevin Olsen, Keaau, 4:39.03; 7. Wayne Pavao, Keaau, 4:40.98; 8. Shawn Andrada, Keaau, 4:42.82.
Boys 3000 Meter Run:
 1. Chris Mosch, Honokaa, 9:32.38; 2. Tyde Kunishiro, Hilo, 9:49.68; 3. Geoff Whitener, Kealakehe, 9:50.38; 4. Jackson Halford, Waiakea, 9:54.56; 5. Andrew Langtree, St Joseph, 9:59.50; 6. Kevin Olsen, Keaau, 10:00.29; 7. Jordan Grotenhuis, Christian Libert, 10:06.75; 8. Robby Meguro, Waiakea, 10:28.87.
Boys 110 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 14.74; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 15.57; 3.  Dylan Oakes, Hawaii Prep, 16.66; 4. Damien Packer, Keaau, 16.73; 5. Cameron Calistro, Hilo, 17.20; 6. Sai Weiss, Hilo, 17.57; 7. Dan Taylor, Hilo, 17.88; 8. Stefan Markovic, Hawaii Prep, 18.92.
Boys 300 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 38.74; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 40.24; 3.  Everett McKee, Kamehameha HI, 41.72; 4. Cameron Calistro, Hilo, 41.88; 5.  Dylan Oakes, Hawaii Prep, 43.34; 6. Cliff Eriksson, Keaau, 43.98; 7. Dan  Taylor, Hilo, 44.49; 8. Rick Micheals, Hilo, 45.03.
Boys 4×100 Meter Relay:
 1. Keaau High School 44.87; 2. Kealakehe 46.29; 3. Hilo 46.40; 4. Waiakea  46.95; 5. Hilo ‘B’ 50.50; 6. Ka’u High School 50.71.
Boys 4×400 Meter Relay:
 1. Kealakehe 3:35.15; 2. Waiakea 3:35.97; 3. Keaau High School 3:37.43; 4. Christian Liberty 3:39.19; 5. Honoka’a 3:46.47; 6. Waiakea ‘B’ 4:02.06; 7.  Waiakea ‘C’ 4:15.38.
Boys High Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 5-08; 2. Kelson Kawai, Kohala, 5-06; 2. Keoni Wong,  Kamehameha HI, 5-06; 4. Robert Mockchew, Kealakehe, 5-04; 4. Ikaika  Kua-Nachor, Kealakehe, 5-04; 4. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 5-04; 4. Cliff Eriksson, Keaau, 5-04; 4. Joseph Ola, Keaau, 5-04; 4. Ka’u Eggers, Keaau,  5-04; 4. Daniel Brooks, Keaau, 5-04.
Boys Pole Vault:
 1. Isaac DeRego, Kamehameha HI, 13-06; 2. Billy Ray, Hilo, 12-06; 2. Ikaika  Vivas, Kamehameha HI, 12-06; 4. Richard Moylan, Christian Libert, 11-00; 5. Max Shimamoto, Kamehameha HI, 10-06; 6. Justin Truong, Hawaii Prep, J10-06; 7. Jeremy Grotenhuis, Christian Libert, 10-00; 8. Greg Matias, Keaau, J10-00.
Boys Long Jump:
 1. Rocky Lominario, Kealakehe, 20-07.50; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 20-06.75; 3.  Travis Winters, Waiakea, 19-03.25; 4. Johnny Chow, Keaau, 19-02.50; 5. Alika  Kaopua, Ka’u, 18-08.75; 6. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 18-05.75; 7. Talon Ota,  Keaau, 17-10; 8. Shannon White, Keaau, 17-08.
Boys Triple Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 44-11; 2. Travis Winters, Waiakea, 39-10.50; 3. Damien  Packer, Keaau, 38-03.75; 4. Ka’u Eggers, Keaau, 37-11.50; 5. Ryne Uemura,  Waiakea, 37-04.75; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 37-02; 7. Landru Parker,  Keaau, 36-03; 8. Ikaika Kaopua, Ka’u, 35-09.75.
Boys Shot Put:
 1. David Kekuewa, Kamehameha HI, 44-07.75; 2. Dathan Toribio, Keaau, 44-00.75;  3. Dane Demello, Konawaena, 43-02; 4. Hawk Hanoa, Kamehameha HI, 42-11.75; 5.  Jake Jordan, Kealakehe, 42-04; 6. Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 42-02.25;
 7. Zane Demello, Konawaena, 41-09.25; 8. Robert Mockchew, Kealakehe, 41-09.
Boys Discus Throw:
 1. Jake Jordan, Kealakehe, 144-01; 2. David Kekuewa, Kamehameha HI, 143-08; 3.  Robert Mockchew, Kealakehe, 130-00; 4. Dathan Toribio, Keaau, 129-05; 5. Kyle  Tirrell, Hilo, 121-09; 6. Gabby Padillo, Kealakehe, 120-09; 7. Dane Demello,  Konawaena, 120-03; 8. Patrick Ahulau, Waiakea, 113-03.

May 2, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment