Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

BIIF Boys Volleyball All-League Selections Announced

First team     Name Gr. Pos. School

Johnny Hiraoka 12 MB Kohala   Elias Hood 11 OH Kohala

Vasa Iona 12 OH Honokaa   Mano Thompson 10 S Kohala

Peni Vea 12 RH Kealakehe   Donald Wong 11 OH Kohala

Keanu Yamamoto 11 OH Hawaii Prep

Second ream

Jory Ayoso-Fernandez 11 DS/L Kohala      Devin Cadiente 10 MB Kohala

Chris Copeland* 12 S Hawaii Prep    David Esso-White* 12 S Kealakehe

Justin Gali 12 DS/L Kealakehe        Kyle Katase 12 OH Hawaii Prep

Dominick Trevino 12 OH Kealakehe    Tyler Van Kirk 11 MB Hawaii Prep  * tie

Honorable Mention

* Hawaii Prep: Rokas Cesnulevicius (RH), Devin Ching (MB)

* Honokaa: Kawika Aurello (S), Kaimana Esquerra (OH), Kotey Macomber (MB)

* Hualalai: Randal Honour (DS/L), Matias Jaramillo (OH), Nick Steger (MB), Alex Ward (RH)

* Kealakehe: Kawela Benson (MB), Bronson Rodrigues (MB)

* Kohala: Hokulia Aveiro-Kalaniopio (DS/L)

* Laupahoehoe: Keanu Francisco (OH), Aaron Kvenild (MB), Lexton Silva (S)

Player of the Year      Donald Wong, Kohala

Coach of the Year      Chai Wilson, Kohala

East    First Team

Evan Enriques 9 OH Kamehameha    Kawika Haasenritter 12 MB Kamehameha

Kyle Hanagami 12 S Waiakea    Donovan Hoohuli 11 MB Waiakea

Chayse Kaui 12 OH Waiakea    Mikey Kurohara 12 DS/L Waiakea

Evan LaRochelle 12 OH Waiakea

Second Team  Daniel Aina 11 S Kamehameha   Tevin Figueroa 12 MB Hilo

Nick Fisher 10 RH Pahoa   Kapono Lessary-Picar 12 DS/L Hilo   Chris Mendoza 12 S Pahoa

Mamane Namahoe 9 RH Waiakea   Ian Whitten 11 MB Waiakea

Honorable Mention  CLA: Keenan Freitas (OH)  Hilo: Brennan Palisbo (OH), Makoa Tandal (OH)

 Kamehameha: Kaehu Kaaa (S), Ryan Thomas (DS/L), Kaipo Woolsey (MB)

 Ka’u: Donald Garo (RH), Callen Koi (MB)     Keaau: Jason Border (OH), Joseph Ola (OH)

 Pahoa: Zach Rodrigues (MB)     St. Joseph: Thomas Fairman (MB)

East Player of the Year      Kyle Hanagami , Waiakea

 East Coach of the Year     Ecko Osorio , Waiakea

June 18, 2011 Posted by | volleyball | , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Waiakea Athletic Awards Presented for 2009-2010

Waiakea's Kamie Imai is named female athlete of the year

* Boys air riflery: Aaron Sewake             * Girls air riflery: Carissa Pajo.

* Girls volleyball: Chelsey Buyuan.             * Boys volleyball: Clayton Morante, Jr.

* Boys bowling: Dean Hosaka, Kelson Kaua.  * Girls bowling: Christinay Watkins, Kaleen Yoneda

* Boys cross country: Kaimi Scott.   * Girls cross country: Kelsie Kobayashi.

* Cheerleading: Cheyla Kaeo.

* Football: Kristoffer Daquep (defense); Dyan Bolos (offense).

* Boy soccer: Kalan Murata.    * Girls soccer: Christa Lum.

* Boys canoe paddling: Aaron Pakani.  * Girls canoe paddling: Brandi Winchester.

* Boys swimming: Frank Chi.   * Girls swimming: Rachel Shimizu.

* Boys wrestling: Tyler Yonemori.  * Girls wrestling: Tracy Poch.

* Boys basketball: Matthew Libao.  * Girls basketball: Kamie Imai.

* Boys golf: Dalen Yamauchi.   * Girls golf: Nani Yanagi.

* Boys tennis: Kallen Mizuguchi, Kaito Mizutani.   * Girls tennis: Ceara Sumida.

* Water polo: Nicole Paulachak.    * Judo: Tyler Yonemori.

* Baseball: Matthew Loeffler.   * Softball: Sloane Thomas/Tiffany Anzai.

* Boys track and field: Kaimi Scott.   * Girls track and field: Teisha Nacis.

* Carling Nabarro Service Award: Dr. Peter Matsuura.

* Coach of the Year: Lodi Switzer, Wayne Joseph, Ecko Osorio.

* Most Inspirational: Cheyla Kaeo (female), Clayton Morante (Male).

* Female Athlete of the Year: Kamie Imai.  * Male Athlete of the Year: Tyler Yonemori.

* Francis Yap Award: Chelsey Buyuan (female), Aaron Sewake (male).

BIIF titles

During the 2009-10 school year, the Warriors claimed championships in the following sports: Boys and girls air riflery, girls volleyball, cheerleading, boys swimming, boys and girls golf, softball and girls tennis.

May 24, 2010 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment