Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Kamaili Pohoiki Challenge – Long and Short Course – Full results

Kamaili Pohoiki Challenge            Held Saturday, Feb 25, in Puna

LONG COURSE   Overall/Name Div / Div Place Time

1 Aaron Napoleon OC1-Long-M 40-49/ 1 2:20:53  2 Nick Agorastos OC1-Long-M 16-39/ 1 2:21:48

3 Steve Blyth Surfski-Long-M/ 1 2:23:15      4 Puni Freitas OC1-Long-M 16-39/ 2 2:25:35

5 Trey Cox OC1-Long-M 16-39/ 3 2:26:09    6 Chris Marlow OC1-Long-M 16-39/ 4 2:28:22

7 Afa Tuaolo OC1-Long-M 50-59/ 1 2:28:59   8 Gerard Pila OC1-Long-M 16-39/ 5 2:30:20

9 Ina Ynigues OC1-Long-Novice-M/ 1 2:31:58   10 Keone Au OC1-Long-M 16-39/ 6 2:32:00

11 Bill Taylor OC1-Long-M 40-49/ 2 2:32:55       12 Ken Tanaka OC1-Long-M 16-39/ 7 2:33:09

13 Eddie Hayward OC1-Long-M 40-49/ 3 2:34:13   14 Grant Kojima OC1-Long-M 50-59/ 2 2:34:55

15 Harald Barkhoff OC1-Long-M 40-49/ 4 2:36:28    16 Nathan Grocholski OC1-Long-Novice-M/ 2 2:43:54

17 Edward Aldridge II OC1-Long-M 16-39/ 8 2:46:52    18 Nicola Koyama OC1-Long-F Open/ 1 2:47:21

19 Toby Wilkinson OC1-Long-M 40-49/ 5 2:56:58   20 Israel Gonzales OC1-Long-M 40-49/ 6 2:57:10

21 Heather Kimball OC1-Long-F Open/ 2 2:59:52   22 Keven Rinkenbach OC1-Long-M 60- +/ 1 3:11:37

23 Kapua Sawyer OC1-Long-F Open/ 3 3:12:41     24 Sheila Cadaoas OC1-Long-F Open/ 4 3:15:07

25 Christina Williams OC1-Long-F Open/ 5 3:16:11    26 Earl Cox OC1-Long-M 50-59/ 3 3:20:23

SHORT COURSE    Overall/Name Div / Div Place Time

1 Dallas O’Shaughnessy OC1-Short-M 19-49/ 1 1:19:29  2 Jeremy Padayao OC1-Short-M 19-49/ 2 1:20:44

3 Mike O’Shaughnessy OC1-Short-M 19-49/ 3 1:23:14    4 Tyde Spencer OC1-Short-M 19-49/ 4 1:24:04

5 Steve Zoll OC1-Short-M 50-59/ 1 1:27:49          6 Stephen Arnett OC1-Short-M 65-69/ 1 1:31:11

7 Freddie Berengue/ Carolyn Strawn OC2-Short-X 50- +/ 2 1:37:08

8 Maile Leslie OC1-Short-F 20-39/ 1 1:38:16      9 Aaron Makaimoku Surfski-Short-M/ 1 1:38:49

10 Noelani Spencer OC1-Short-Novice-F/ 1 1:39:02   11 Ryan Nakamura OC1-Short-Novice-M/ 1 1:39:39

12 Leah Winkler OC1-Short-F 20-39/ 2 1:41:31         13 Beverly Tuaolo OC1-Short-F 60- +/ 1 1:43:24

14 Kimberlee Rowe OC1-Short-F 40-49/ 1 1:44:25    15 Chris Grogan OC1-Short-M 60-64/ 1 1:45:06

16 Tim Haentjens OC1-Short-M 60-64/ 2 1:48:24       17 Leilani Shakelford OC1-Short-Novice-F/ 2 1:49:25

18 Nolan Chock OC1-Short-M 50-59/ 2 1:52:50      19 Kerry Long OC1-Short-M 50-59/ 3 1:53:04

20 Patricia Eames OC1-Short-F 60- +/ 2 1:57:10     21 Kimberly Schneider OC1-Short-F 50-59/ 1 2:06:50

22 Glen Bousquet OC1-Short-M 50-59/ 4 2:11:19     23 Ilona Higgins OC1-Short-F 60- +/ 3 2:19:08

24 Ron Reilly OC1-Short-M 65-69/ 2 2:23:04         25 Susan LaLanne OC1-Short-F 60- +/ 4 2:24:52

26 Jeff Clemenson Surfski-Short-M/ 2 2:36:45

February 29, 2012 Posted by | Canoe Racing | , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Canoe Paddling Championships Today

Puna Canoe Club will challenge for title today

Puna Canoe Club will challenge for title today

Big Island Canoe Paddling Championships Today

     The Moku O Hawaii Outrigger Canoe Racing Association’s Aunty Maile Big Island Championships are being held today, Saturday, at Hilo Bay.

     This morning kicks off with an 8 a.m. blessing followed by a special race for the youth alternate paddlers.

     The daylong event will feature 15 canoe clubs featured in 40 races which officially start with the girls 12 event.

The state championships will be held at Hilo Bay on August 1st.

    Defending team champion, Kai Opua, under head coach Eddie Hayward is the heavy favorite going into today’s championship.

    Kai Opua is expected to fight off strong challenges from Keauhou and Puna in what should be an exciting 15-club title race.

    Puna Canoe Club’s head coach, Afa Tuaolo, showcases a boys 14 crew which is undefeated on the regular season.

July 18, 2009 Posted by | Canoe Racing | , , , , , , , | Leave a comment