Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Keaau’s Estrada, HPA’s Twigg-Smith win High Jump

Twigg-Smith

Estrada misses at 5 feet

Keaau’s Randi Estrada and HPA’s George Twigg-Smith were the winners of the high jump this past Saturday at Hawaii Prep in Waimea.

 
Estrada just missed an automatic qualifying berth while Twigg-Smith hit a personal best height, clearing 6 feet to make it to the Big Dance.
 
BIIF action concludes this weekend with the individual and team championships at Kamehameha.
 
 
 
 
 
Girls High Jump BIIFQualify: B  4-02     HHSAA Auto: A  5-00        HHSAA Cons: C  4-10                                                         
  1 Randi Estrada             JR Keaau                  4-10.00C  10  
  2 Kaila Voss                JR Kealakehe              4-08.00B   8  
  3 Catherine Thorbecke       JR Hawaii Prep            4-06.00B   6  
  4 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe              4-04.00B   4  
  5 Kelsi Nishina             SR Hawaii Prep            4-04.00B   2  
  6 Rachael Bianchi           JR Kealakehe              4-02.00B   0.50
  6 Bianca Geissler           SR Hawaii Prep         4-02.00B   0.50

Boys High Jump BIIFQualify: B  5-02            HHSAA Auto: A  6-00    HHSAA Cons: C  5-08                                                          
  1 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep           6-00.00A  10  
  2 Travis Winters            JR Waiakea               5-08.00C   8  
  3 Kyle Katase               SR Hawaii Prep           5-06.00B   6  
  4 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep          J5-06.00B   4  
  5 Alexander Engdahl         JR Keaau                J5-06.00B   2  
  6 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI        5-04.00B   0.50
  6 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                5-04.00B   0.50
 

 

April 23, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , | Leave a comment

Kau’s Strand-Nicolaisen & Waiakea’s Morikawa lead BIIF Triple Jump

Strand-Nicolaisen triple jump

                                                    

Girls Triple Jump
BIIFQualify: B    24-00                                                      
HHSAA Auto: A 34-05.75                                                       

HHSAA Cons: C    32-04           

1 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           33-08.00C  10  
2 Kaila Voss                JR Kealakehe                      32-01.00B   8  
3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           31-04.75B   6  
4 Lana Queen                SR Hawaii Prep                    31-01.25B   4  
5 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    31-00.00B   2  
6 Ua Ruedy                  SO Konawaena                      30-02.50B   1  
 
Boys Triple Jump
BIIFQualify: B    34-00                                                      
HHSAA Auto: A    43-03                                                       
HHSAA Cons: C 40-05.50                                                       

1 Michael Morikawa          SO Waiakea                        40-02.25B  10  
2 Everett McKee             SR Kamehameha HI                  39-07.00B   8  
3 Nelson Enos               JR Keaau                          37-08.00B   6  
4 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                 J37-08.00B   4  
5 Johnny Chow               SR Keaau                          37-03.00B   2  
6 Robert Harrington         JR Keaau                          36-11.00B   1  

 

April 17, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF High Jump Results from Keaau Track & Feild Meet

Kealakehe’s Rachel Bianchi clears 4′ 8″

Girls High Jump

BIIFQualify: B  4-02                                                         

HHSAA Auto: A  5-00                                                         

HHSAA Cons: C  4-10                                                         

1 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                     4-10.00C  10  

2 Kaila Voss                JR Kealakehe                       4-08.00B   8  

3 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                      J4-08.00B   6  

4 Catherine Thorbecke       JR Hawaii Prep                     4-06.00B   4  

5 Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                     4-02.00B   2  

 6 Natalie Hagemann          SO Keaau                           4-00.00    1   

Boys High Jump
BIIFQualify: B  5-02                                                        HHSAA Auto: A  6-00                                                         
HHSAA Cons: C  5-08                                                          1 Travis Winters            JR Waiakea                         5-10.00C  10  
2 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                     5-08.00C   8  
3 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                           5-06.00B   6  
4 Robert Mockchew           SR Kealakehe                       5-06.00B   3  
4 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                     5-06.00B   3  
6 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                   5-04.00B   1  

April 17, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track Results from Kona – Top 6

Keaau boys win, girls place second

BIIF All Comers                                Konawaena High School  – 4/17/2010                     Kealakekua, HI                            Results                                    

Girls 100 Meter Dash

  1 Kristina Padrigo          FR Ka’u                     13.57   5  10  

  2 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     13.58   2   8  

  3 Katie Aguilar             SO Honokaa                  13.59   5   6  

  4 Erika Cushnie             SR Waiakea                  13.63   1   4  

  5 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                13.72   5   2  

  6 Kailyn Chock              SR Waiakea                  13.75   5   1  

Girls 200 Meter Dash

  1 MACKENZIE Buckner         JR Hawaii Prep              27.97   4  10  

  2 Katie Aguilar             SO Honokaa                  28.10   4   8  

  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep              28.48   4   6  

  4 Jo-Lynn Kahala-Minzer     SR Kealakehe                29.00   4   4  

  5 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              29.13   1   2  

  6 Erika Cushnie             SR Waiakea                  29.21   3   1  

Girls 400 Meter Dash

  1 Randi Estrada             SO Keaau                  1:01.61   3  10  

  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              1:03.79   3   8  

  3 Zoe Sims                  FR Hawaii Prep            1:04.00   3   6  

  4 Katie Aguilar             SO Honokaa                1:05.31   3   4  

  5 Nadia Ramirez             JR Hilo                   1:05.49   3   2  

  6 Vandey Okinaka            FR Waiakea                1:07.17   1   1  

Girls 800 Meter Run

  1 Kailyn Chock              SR Waiakea                2:28.77   10  

  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:34.00    8  

  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            2:35.81    6  

  4 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea                2:37.15    4  

  5 Levi Mabuni                  Makua Lani             2:38.35    2  

  6 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 2:45.29    1  

Girls 1500 Meter Run

  1 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  5:21.66   10  

  2 Traci Palermo             JR Hilo                   5:22.22    8  

  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            5:25.66    6  

  4 Levi Mabuni                  Makua Lani             5:30.05    4  

  5 Tialana Greenwell         JR Honokaa                5:34.33    2  

  6 Claire Uyetake            SR Hilo                   5:38.82    1  

Girls 3000 Meter Run

  1 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea               11:48.32   10  

  2 Tialana Greenwell         JR Honokaa               11:52.04    8  

  3 Shalila De Bourmont       SO Hilo                  12:05.97    6  

  4 Grace Choe                SO Makua Lani            12:20.49    4  

  5 Zoe Sims                  FR Hawaii Prep           12:31.16    2  

  6 Athena Oldfather          SR Honokaa               12:44.90    1  

Girls 100 Meter Hurdles

  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              17.08   3  10  

  2 Bree Delacruz             SO Hilo                     17.74   3   8  

  3 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    18.25   3   6  

  4 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              18.31   1   4  

  5 Cathryn Orton             SR Kealakehe                18.57   3   2  

  6 Alisha Gangwes            SR Ka’u                     18.76   3   1  

Girls 300 Meter Hurdles

  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              50.00   3  10  

  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    50.20   3   8  

  3 Jasmine Ward              SO Konawaena                51.34   3   6  

  4 Raycee Cooke              SO Hilo                     52.69   3   4  

  5 Bree Delacruz             SO Hilo                     53.83   3   2  

  6 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              55.30   3   1  

Girls 4×100 Meter Relay

  1 Hawaii Preparatory Academy                            53.63   1  10  

  2 Keaau High School                                     54.55   1   8  

  3 Kealakehe                                             54.82   1   6  

  4 Ka’u High School                                      56.26   1   4  

  5 Keaau High School  ‘B’                                59.26   2

  6 Hawaii Preparatory Academy  ‘B’                     1:01.78   2

Girls 4×400 Meter Relay

  1 Keaau High School                                   4:21.99   10  

  2 Hawaii Preparatory Academy                          4:27.12    8  

  3 Kealakehe                                           4:32.43    6  

  4 Ka’u High School                                    4:53.58    4  

  5 Hawaii Preparatory Academy  ‘B’                     5:01.88 

Girls High Jump

  1 Erika Cushnie             SR Waiakea                5-00.00   10   

  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              4-10.00    8  

  3 Randi Estrada             SO Keaau                 J4-10.00    6  

  4 Kelsi Nishina             JR Hawaii Prep            4-08.00    4  

  5 Holly Lambert             SR Waiakea                4-06.00    1.50

  5 Rachel Bianchi               Kealakehe              4-06.00    1.50

Girls Pole Vault

  1 Sydney Budde              SO Hawaii Prep            8-00.00   10  

  2 Kaylee Rapoza             FR Hilo                  J8-00.00    8  

  3 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                7-00.00    5  

  3 Shina Chung               SO Hilo                   7-00.00    5  

  5 Taylor Esaki              SO Hawaii Prep           J7-00.00    2  

  6 Rose Nakamura             FR Hilo                  J7-00.00    1  

  7 Natalie Orevella          SO Hilo                   6-06.00 

  8 Lillie Davis              FR Keaau                 J6-06.00 

  9 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  6-00.00 

 — Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                       NH 

Girls Long Jump

  1 Kaila Voss                SO Kealakehe             14-04.50   10  

  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 14-03.50    8  

  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           14-00.75    6  

  4 Jasmine Ward              SO Konawaena             13-11.25    4  

  5 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           13-01.00    2  

  6 Karley Swain              SO Waiakea               13-00.00    1  

Girls Triple Jump

  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 31-09.25   10  

  2 Lana Queen                JR Hawaii Prep           30-00.00    8  

  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           28-10.50    6  

  4 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           27-01.75    4  

  5 MACKENZIE Buckner         JR Hawaii Prep           26-11.00    2  

  6 Rachel Bianchi               Kealakehe             26-06.50    1  

Girls Shot Put

  1 Linda Sunia               JR Hilo                  33-03.00   10  

  2 Misilosa Uulopa           JR Konawaena             30-08.00    8  

  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 30-02.75    6  

  4 Angeline Hoke             SR Waiakea               28-04.75    4  

  5 Siuleo Enos               SR Pahoa                 28-03.25    2  

  6 Jessica Muskat            SO Honokaa               28-02.25    1  

Girls Discus Throw

  1 Linda Sunia               JR Hilo                 103-09.75   10  

  2 Janna Urakami             JR Waiakea                 100-05    8  

  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                    99-10    6  

  4 Matelita Tamoefalau       SO Konawaena             94-05.50    4  

  5 Jessica Muskat            SO Honokaa               90-11.50    2  

  6 Shyla Ronia               SR Keaau                 86-06.50    1  

Boys 100 Meter Dash

  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.29   8  10  

  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  11.39   8   8  

  3 Rocky Lominario           SR Kealakehe                11.41   8   6  

  4 Jacob Edwards             SR Ka’u                     11.42   8   4  

  5 Shannon White             SR Keaau                    11.69   8   2  

  6 Kawohi Schutte            SO Hawaii Prep              11.71   8   1  

Boys 200 Meter Dash

  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    22.96   6  10  

  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  23.04   6   8  

  3 Owen Cooper               SR Waiakea                  23.31   6   6  

  4 Luca Walter               SO Kealakehe                23.93   6   4  

  5 Damien Packer             SO Keaau                    23.98   3   2  

  6 Brock Namyo               SO Kealakehe                24.27   1   1  

Boys 400 Meter Dash

  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  51.35   4  10  

  2 Luca Walter               SO Kealakehe                52.05   4   8  

  3 Owen Cooper               SR Waiakea                  52.52   4   6  

  4 Dylan Steele              SR Kealakehe                52.93   4   4  

  5 Jordan Decoito            SR Hilo                     53.89   4   2  

  6 Cameron Calistro          SR Hilo                     54.84   1   1  

Boys 800 Meter Run

  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:04.10   10  

  2 Dylan Steele              SR Kealakehe              2:06.91    8  

  3 Ethan Meikle              SR Kohala                 2:07.94    6  

  4 Jackson Halford           SO Waiakea                2:10.22    4  

  5 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              2:11.24    2  

  6 Kevin Olsen               JR Keaau                  2:16.77    1  

Boys 1500 Meter Run

  1 Joshua Robinson           JR Honokaa                4:29.59   10  

  2 Chayce Moniz              SO Honokaa                4:30.92    8  

  3 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              4:33.31    6  

  4 Geoff Whitener            JR Kealakehe              4:42.34    4  

  5 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:46.14    2  

  6 Shawn Andrada             SR Keaau                  4:53.42    1  

Boys 3000 Meter Run

  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  9:40.88   10  

  2 Geoff Whitener            JR Kealakehe              9:48.96    8  

  3 Jackson Halford           SO Waiakea                9:50.09    6  

  4 Tyde Kunishiro            JR Hilo                  10:09.84    4  

  5 Kevin Olsen               JR Keaau                 10:16.07    2  

  6 Andrew Langtree           FR St Joseph             10:22.08    1  

Boys 110 Meter Hurdles

  1 Jacob Edwards             SR Ka’u                     14.47   2  10  

  2 Damien Packer             SO Keaau                    16.56   2   8  

  3 Sai Weiss                 SR Hilo                     17.58   2   6  

  4 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              18.08   1   4  

  5 Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep              19.04   1   2  

  6 Rick Micheals             JR Hilo                     19.05   1   1  

Boys 300 Meter Hurdles

  1 Jacob Edwards             SR Ka’u                     38.80   3  10  

  2 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              43.99   3   8  

  3 Cliff Eriksson            SO Keaau                    44.20   3   6  

  4 Aaron Pa’ani Ashcroft     SR Kealakehe                44.81   3   4  

  5 Rick Micheals             JR Hilo                     45.33   3   2  

  6 Michael Rabara            FR Konawaena                45.88   1   1  

Boys 4×100 Meter Relay

  1 Keaau High School                                     44.97   10  

  2 Kealakehe                                             45.98    8  

  3 Hilo                                                  46.74    6  

  4 Hilo  ‘B’                                             48.23 

  5 Honoka’a                                              49.52    4  

  6 Hawaii Preparatory Academy  ‘B’                       50.30 

Boys 4×400 Meter Relay

  1 Kealakehe                                           3:44.40   10  

  2 Keaau High School                                   3:44.77    8  

  3 Honoka’a                                            3:47.33    6  

  4 Hawaii Preparatory Academy                          3:50.79    4  

  5 Keaau High School  ‘B’                              4:01.36 

  6 Ka’u High School                                    4:17.98    2  

Boys High Jump

  1 Ethan Meikle              SR Kohala                 6-00.00   10  

  2 George Twigg-Smith           Hawaii Prep            5-10.00    8  

  3 Jacob St George           SR Waiakea                5-04.00    6  

  4 Robert Mockchew           JR Kealakehe              5-02.00    3  

  4 Ikaika Kua-Nachor         SR Kealakehe              5-02.00    3  

  5 Ka’u Eggers               SO Keaau                 J5-02.00    1  

  6 Hunter Wilburn            JR Waiakea               J5-02.00 

Boys Pole Vault

  1 Wong Ly                   SR Hilo                  11-00.00   10  

  2 Nelson Enos               SO Keaau                J11-00.00    8  

  3 Ka’u Eggers               SO Keaau                 10-06.00    6  

  4 Nick Ito                  SO Kealakehe              9-06.00    4  

  5 Katon Pestano             FR Hilo                   8-06.00    2  

  6 Josh Whitehead            SO Kealakehe              8-00.00    1  

Boys Long Jump

  1 Jacob Edwards             SR Ka’u                  19-11.50   10  

  2 Johnny Chow               FR Keaau                 19-02.50    8  

  3 Steven Combes             SR Ka’u                  19-01.25    6  

  4 George Twigg-Smith           Hawaii Prep           18-07.50    4  

  5 Talon Ota                 FR Keaau                 18-07.25    2  

  6 Michael Morikawa          FR Waiakea               18-05.75    1  

Boys Triple Jump

  1 Travis Winters            SO Waiakea               39-07.25   10  

  2 George Twigg-Smith           Hawaii Prep           39-01.00    8  

  3 Michael Morikawa          FR Waiakea               38-00.00    6  

  4 Ka’u Eggers               SO Keaau                 37-06.50    4  

  5 Ryne Uemura               JR Waiakea               37-04.50    2  

  6 Landru Parker             SR Keaau                 36-05.25    1  

Boys Shot Put

Shane Brostek             SO Hawaii Prep           49-02.00   10  

  2 Dathan Toribio            SR Keaau                 42-04.00    8  

  3 Robert Mockchew           JR Kealakehe             40-09.00    6  

  4 Jake Jordan               SR Kealakehe             40-00.00    4  

  5 Zane Demello              JR Konawaena             38-08.25    2  

  6 Dane Demello              SR Konawaena             38-05.25    1  

Boys Discus Throw

  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep             139-06   10  

  2 Jake Jordan               SR Kealakehe            134-02.50    8  

  3 Kyle Tirrell              JR Hilo                    124-06    6  

  4 Robert Mockchew           JR Kealakehe            122-06.50    4  

  5 Gabby Padillo             JR Kealakehe            121-11.75    2  

  6 Dathan Toribio            SR Keaau                   116-05    1  

                    Women – Team Rankings – 16 Events Scored

    1) Hawaii Preparatory Academy 125        2) Keaau High School          97  

    3) Hilo                        73        4) Waiakea                    55.50

    5) Kealakehe                   48.50     6) Honoka’a                   37  

    7) Konawaena                   22        8) Ka’u High School           19  

    9) Makua Lani                  10       10) Pahoa                       2  

   11) Kohala High School           1                                          

                    Men – Team Rankings – 16 Events Scored

=

    1) Keaau High School          121        2) Kealakehe                 108  

    3) Waiakea                     73        4) Hawaii Preparatory Academ  59  

    5) Ka’u High School            44        6) Hilo                       40  

    7) Honoka’a                    28        8) Kohala High School         16  

    9) Konawaena                    4       10) Saint Joseph                1

April 17, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 1 Comment