Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

BIIF Track & Field Stars Advance to Finals of HHSAA Championships

State Championships held at Kamehameha-Kapalama

Big Island Interscholastic Federation track & field athletes left their mark at the Hawaii High School Athletic Association preliminaries held at Kamehameha-Oahu on Friday.

  BIIF athletes made the championship finals, to be held Saturday, in 22 different events as the top eight competitors in each event advanced.

  Kau’s Jacob Edwards demonstrated why he is the state champion in both the 110 and 300 hurdles by taking both events in convincing fashion.   KS-Hawaii standout Francis Blas III will be joining Edwards in the finals of the 110 (No. 4) and 300 (No. 3) with Warrior teammate Everett McKee also making the 300 (No. 6) hurdles event.

  In the triple jump Edwards made the furthest distance and will be seeded No. 1 going into the finals along with KS-Hawaii’s Manta Dirks seeded No. 7.

  Edwards also made the finals of the long jump (No. 6) and is joined by KS-Hawaii jumpers Kaenan Akau (No. 4) and Dirks (No. 5).

Hawaii Repertory’s Ku’uipo Nakoa had the second fastest prelim time in the 100 and 300 meter hurdles and in the second best long jump distance, with Kahuku’s Zhane Santiago edging Nakoa out in each of those events during day one of the championships.

   Nakoa also advanced in the triple jump, but was not too pleased with her overall placement.  “I’m a little frustrated in the triple,” she said.  “My 300 was a little off too as I was concentrating so much on not messing up the fourth hurdle that I missed a step and went off stride.”

Shane Brostek

   HPA big man, Shane Brostek, qualified for Saturday in the shot put (No. 3) along with Kamehameha’s David Kekuewa (#8).   Brostek also made it into the finals of the discus (No. 7).

  For the girls it was Kamehameha’s Kaopua Sutton’s impressive discus throw of 134’ 4” that gives her the No. 1 seed going into the finals. 

  In the boys 800 Keaau’s Daniel Brooks opened with the second fastest time while the girls saw Waiakea’s Kaitlyn Chock qualify (#8) with her fastest time of the season.

   It was a tough day for BIIF athletes in the 100 and 200 meter dashes as league champion, Kana Silva, was disqualified in the 100, but came back to place #3 in the 200.  The lone BIIF girl in the sprint finals will be Waiakea’s Teisha Nacis (No. 7) in the 100.

  Waiakea’s Ka’imi Scott had a good showing in the 400 dash (No. 2) for the boys while Keaau’s Randi Estrada (#7) for the girls made finals.

   “It was really windy today,” Scott said.  “I short of laid up on my 400 in the last 50 meters, so I think I can go under 50 seconds during the finals tomorrow.”

Randi Estrada

Estrada finished the third in the state last year as a freshman and is hoping to do the same again this year.  “I know I need to run faster in the finals and I really like to get back to finishing in the top three,” she said.

   In the distance races it was Honokaa’s Athena Oldfather #5 and HPA’s Kela Vargas (#6) making finals in the 1500 meter run for the girls with Honokaa’s Chayse Moniz (#8) for the boys.

   Distance hopeful, Honokaa’s Chris Mosch, scratched from the 3000 meter run with a stress fracture in his foot.  The Dragon junior had the second fastest time in the state going into the prelims, but was forced to withdraw.

Ericka Cushnie

   Not all was rosy for BIIF relay teams as no island school made it into the finals of the 4×100 while the Keaau girls were eighth and Waiakea boys (No. 8 ) got in for the 4×400.

  The girl’s high jump and boy’s pole vault were the only two events that held their finals on Friday as Waiakea’s Ericka Cushnie earned the BIIF’s first medal by taking second in the high jump, clearing 5’ 2”.  Defending state champion in the high jump, HPA’s Mindy Campbell, managed to clear 5 feet and took home the sixth place medal.

   The HHSAA championship finals will conclude today with 32 events with medals being award to the top 6 in each event.

May 15, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Weiss and Chock win BIRR Scholarship

Sai Weiss

A few days ago members of the Big Island Road Runners scholarship committee met to look over the many applications sent in by prep runners seeking the one of two $1000 cash awards that is to be presented this year.

   Thanks, in part, to a generous gift provided by Richard and Virginia Alderson the BIRR, since 2006, have been giving away cash scholarships to at least two deserving high school seniors from the Big Island.

   Past winners include:

  2006 – Hilo’s Stefano Barbis and Malia Williams

  2007 – Hilo’s Sarah Chitwood and Konawaena’s Eamon Harrity with a half scholarship to Christian Liberty’s Keoni Ucker

   2008 – Keaau’s Nick Hagemann and Jamilia Epping with a half scholarship to CLA’s Nick Ucker

   2009 – Keaau’s Amy Eriksson and Waiakea’s Bryce Harada with a half scholarship to Kamehameha’s Kaitlyn Yamamoto

   What is impressive is that all of the past awardees were scholar athletes and most went on to run cross-country in college.

   Barbis, Williams, Hagemann, and both Ucker’s currently run for Jaime Guerpo and the University of Hawaii at Hilo Vulcan’s, while Yamamoto was a walk on at UH Manoa this past season and claimed the important number seven spot for the Rainbows.

   This year the scholarship committee chaired by Big Dog, with voting members Dano Banks, Joseph Kamelamela and the Alderson’s meet to look over the qualified applicants and read over their essays on how running has influenced their lives.

   “It wasn’t an easy decision,” Virginia Alderson said.  “There were many good applicants who are scholar athletes that have been involved in many community service projects.”

    After careful review the scholarship committee selected Hilo’s Sai Weiss and Waiakea’s Kaitlyn Chock.

   Both Weiss and Chock ran cross-country and track all four years at their respective schools and both are academically gifted with Weiss carrying a 3.5 grade point average and Chock a 3.9 GPA.

Kaitlyn Chock

Besides running Weiss is also a 1st degree black belt in Aikido.  “Sai has been our aikido student since he was about 8 years old,” Sensei Robert Klein said.  “To understand the context of his accomplishment, in the thirty years our dojo has existed, there have only been three teens who received a black belt from us while still in high school.”

   Chock is also a gifted athlete winning Waiakea’s Most Outstanding Athlete award in cross-country and track for the past two years.  The multi talented Warrior also helped anchor her swim team in both relay events.

   Both Weiss and Chock are Key Club members and have chaired various community activities from helping with the Big Island International Marathon, to volunteering with Special Olympics track & field events.

   “We are so pleased that there are so many fine young and men and women in our public school system and Sai and Kaitlyn are two fine examples,” Richard Alderson said.

   “The only problem we have had with Sai over the years is that sometimes he can’t attend our aikido class and events because he’s busy with those troublesome track meets,” Sensei Klein said with a smile.

   Weiss has been accepted to Southern Oregon University and Chock will be attending the University of Oregon, Robert D. Clark Honor’s College.

   “I am very surprised and humbled by this scholarship,” Weiss said.  “The money will help finance my education and I would like to thank my coaches, parents and fellow athletes in helping me get to where I am today.”

   Weiss plans on majoring on Environmental Studies and Business while Chock plans on entering Liberal Arts.

   “I’m excited that I was selected for this scholarship,” Chock said.  “Thanks to my Dad as he has always been my motivation to try hard.”

   The BIRR which was founded as a nonprofit organization in 1973 has been promoting health and fitness through running and walking events in East Hawaii will recognize Weiss and Chock in a formal ceremony at the end of their Scholarship 5K (3.1-mile) fun run/walk on Sunday, May 23.

   The Scholarship Run/Walk starts at 7:30 am near the entrance to the Moku Ola (Coconut Island) parking area. 

May 4, 2010 Posted by | Running on the Big Island | , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track Season Finale Pays Dividends for DeRego

Kamehameha's Isaac DeRego clears 13-6 at Last Chance Meet

KEEAU- Sometimes in life a last chance is all one needs to prove his mettle.  Kamehameha senior Isaac DeRego was given a last chance this past Saturday during the Big Island Interscholastic Federation track & field regular season finale held at Keaau.

    DeRego, who has been pole vaulting for the Warriors for four years, had never gone higher than 12 feet prior to Saturday’s meet.  Needing to clear 13 feet to gain an automatic spot in the HHSAA state championships DeRego took full advantage of his last chance opportunity and cleared 13 feet.

   But the private school Warrior wasn’t done, having the bar raised another six inches, DeRego went on to a stellar performance day by clearing 13-6.

   “I felt good today,” DeRego said after the meet.  “There is something about being at this track (Keaau High School) that gets all us vaulters doing really well.”

   After clearing 13-6 DeRego asked that the bar be raised seven inches and attempted to clear 14-1.  Normally the bar is raised six inches at a time, but DeRego had something bigger he was shooting for.

   “I knew our school record was 14 feet and I wanted to break the record,” he said.  “I’m still really happy with what I did today and will try to go after the record at the BIIF championships in Kona.”

   While DeRego was complimentary of the Keaau track the Fully Automated Timing System or FATS was trying to get the Gremlins out of the software.  The FATS turned from an automated system to an animated system and left computer technology wizards Bob Martin, Chris Drayer and Curt Beck scratching their heads.

  The FATS crew needed to depend upon the ‘old school’ method by using hand times for the entire meet.  The only thing that remained fully operationally was the finish line photo system that came in handy during the girls 800 meter run.

  In the girls two laps race around the track Waiakea’s Kaitlyn Chock, the BIIF leader with the league’s best time in the 800 and fifth best in the state, took the lead and appeared to be in control of the race, clocking 75 seconds on her first lap with the rest of the field content to hang back.

Nishimura-Thornton

In the final 100 meters of the second lap, with Chock maintaining her pace, Keaau’s Deann Nishimura-Thornton made a late charge and closed in fast as both girls hit the line in what was a “photo finish.”

  FATS official Chris Drayer made a careful review of the finish line photo’s and declared Nishimura-Thornton the winner.  “The Keaau girl won by the thickness of her jersey,” Dryer said of the 1/1000th of a second difference.

   “I had an adrenaline rush towards the end of my race and I just went for it,” Nishimura-Thornton said of her winning kick.  “I felt really confident today, but when we hit the finish line I didn’t know if I had won or not, I just couldn’t tell.”

   For Chock it was a perfectly equal race, with the senior running 75 seconds for each of her two laps.  “It was the first time I’ve ever run even splits,” Chock said.  “I was supposed to have gone out faster, but I was tired from running the 400 race prior to doing this race.”

   “The 800 is my favorite race because you’re in pain during the entire race, but it feels really good when it’s over,” Nishimura-Thornton said. 

Mosch winning 3K

Honokaa continues to rule the 3K distance race with BIIF cross-country champions Tialana Greenwell and Chris Mosch both winning their seven and a half lap races.

   Mosch, who had the second fastest time in the state at 9 minutes and 23 seconds coming into the race, ran by himself at Keaau to win in 9:32.38.

  “I’m happy with my effort and performance, but it’s difficult to run alone,” Mosch said.  “I ran my fastest time of the season when I was in Honolulu and there were a lot of people around me to help me keep my pace.”

   Mosch was hoping to get out to a 4:52 in the first four laps and found himself already four seconds off his self imposed pace.

   “I’ll have to be able to run a sub 9-minute race to win at states and that’s not going to happen unless I try,” he said.

King Jacob

While many athletes were using the regular season finale as a spring board in preparations for this weekend’s BIIF championships, others were just out to have fun and enjoy the near end of their prep careers.

   The “King of the Hurdles,” Kau’s Jacob Edwards showed his business side by winning both hurdle events and the triple jump while finishing second in the 200 dash.

   But the “King” also entered the high jump for the first time in his four years of BIIF track and field competition.

   “I’ve always wanted to try the high jump,” Edwards said.  “Since this was the end of the regular season, it was the last chance I had to give it a try.”

  The “King” used his Midas touch and turned the high jump into pure gold by winning at 5-8.

 “I never expected to win the event, I just wanted to have fun doing it,” he said.  “If the season was a little longer I probably would like to give the 1500 a try.”

  The BIIF track & field season concludes this weekend with the league qualifiers and finals on May 7-8 at Konawaena.

May 3, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track & Field Results from Final Regular Season Meet at Keaau

Kaitlyn Chock led the 800 run, but lost to Keaau's Deann Nishimura- Thornton by 1/100th of a second

BIIF Last Chance Qualifier          Kea’au High School  – 5/1/2010                             Kea’au HI
Girls 100 Meter Dash Finals:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 12.88; 2. Randi Estrada, Keaau, 13.26; 3. Bronte Kaneakua, Kamehameha HI, 13.51; 4. Alyssa Hoshida, Hilo, 13.52; 5. Ua Ruedy,  Konawaena, 13.57; 6. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha HI, 13.65; 7.  Kristina Padrigo, Ka’u, 13.73; 8. Erika Cushnie, Waiakea, 13.79.
Girls 200 Meter Dash:
 1. Teisha Nacis, Waiakea, 27.19; 2. Ua Ruedy, Konawaena, 27.31; 3. Katie  Aguilar, Honokaa, 27.73; 4. Bronte Kaneakua, Kamehameha HI, 27.95; 5. Aloha  Bohol, Hilo, 27.99; 6. Alyssa Hoshida, Hilo, 28.04; 7. Jasmine Fojas, Hawaii Prep, 28.95; 8. Abigail Houston, Keaau, 29.29.
Girls 400 Meter Dash:
 1. Randi Estrada, Keaau, 1:01.18; 2. Zoe Sims, Hawaii Prep, 1:02.09; 3. Bronte  Kaneakua, Kamehameha HI, 1:02.73; 4. Kaitlyn Chock, Waiakea, 1:03.65; 5. Kaila Voss, Kealakehe, 1:04.20; 6. Teisha Nacis, Waiakea, 1:06.34; 7. Karley Swain, Waiakea, 1:09.60; 8. Sarah Gschweng, Konawaena, 1:10.37.
Girls 800 Meter Run:
 1. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 2:30.04; 2. Kaitlyn Chock, Waiakea,  2:30.05; 3. Kela Vargas, Hawaii Prep, 2:32.10; 4. Traci Palermo, Hilo, 2:34.37; 5. Mary Josephine Osorio, Kohala, 2:38.15; 6. Claire Uyetake, Hilo, 2:41.23; 7. Jessica Busek, Waiakea, 2:43.64;8. Btittany Denzer, Kealakehe,
 2:45.21.
Girls 1500 Meter Run:
 1. Kelsie Kobayashi, Waiakea, 5:17.56; 2. Athena Oldfather, Honokaa, 5:18.12;  3. Tialana Greenwell, Honokaa, 5:33.30; 4. Melanie Ulrich, Hawaii Prep,  6:03.47; 5. BO Sebesta, Hawaii Prep, 6:04.39; 6. Lauren Pries, Hawaii Prep,  6:06.65; 7. Kristin Cowles-Nelson, Hawaii Prep, 6:17.17.
Girls 3000 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 11:23.47; 2. Athena Oldfather, Honokaa,  11:43.34; 3. Shalila De Bourmont, Hilo, 11:54.25; 4. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 11:59.44; 5. Karina Lawrence, Hilo, 12:35.44; 6. Natalie Hagemann, Keaau, 12:38.95; 7. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 12:51.00; 8. Bethany Bisel, Waiakea, 13:50.00.
Girls 100 Meter Hurdles:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 15.35; 2. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 18.04; 3. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 18.11; 4. Bailey Nelson, Honokaa, 18.94; 5. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 19.05; 6. Raycee Cooke, Hilo, 19.38; 7. Jessica Muskat, Honokaa, 19.75; 8. Brooke Malama, Kamehameha HI, 19.99.
Girls 300 Meter Hurdles:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 47.01; 2. Ua Ruedy, Konawaena, 47.51; 3. Azmera  Hammouri-Davis, Keaau, 49.83; 4. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 51.41; 5.  Raycee Cooke, Hilo, 52.42; 6. Jasmine Ward, Konawaena, 52.70; 7. Bree Delacruz, Hilo, 52.78; 8. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 52.82.
Girls 4×100 Meter Relay:
 1. Waiakea 52.94; 2. Kamehameha Schools Hawaii 53.17; 3. Keaau High School  53.62; 4. Kealakehe 54.27; 5. Keaau High School ‘B’ 1:05.25.
Girls 4×400 Meter Relay:
 1. Keaau High School 4:21.44; 2. Kamehameha Schools Hawaii 4:22.69; 3. Waiakea  4:28.06; 4. Waiakea ‘B’ 5:06.81.
Girls High Jump:
 1. Erika Cushnie, Waiakea, 5-02; 2. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 5-00; 3. Holly Lambert, Waiakea, 4-08; 3. Kelsi Nishina, Hawaii Prep, 4-08; 3. Randi Estrada, Keaau, 4-08; 3. Kaila Voss, Kealakehe, 4-08; 3. Rachel Bianchi, Kealakehe, 4-08; 8. Jessica Busek, Waiakea, 4-02.
Girls Pole Vault:
 1. Shina Chung, Hilo, 10-04; 2. Carissa Bell-Chase, Honokaa, 7-06; 2. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 7-06; 2. Autumn Miyares Thompson, Keaau, 7-06; 5. Kimberly Renee Hodson, Kamehameha HI, 7-00; 6. Jo-Lynn Kahala-Minzer, Kealakehe, 6-06; 7. Lillie Davis, Keaau, 5-06.
Girls Long Jump:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 16-09; 2. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha  HI, 15-06.75; 3. Kaila Olson, Ka’u, 14-06; 3. McKenna Davidson, Kealakehe, 14-06; 5. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 14-01.25; 6. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 14-00.50; 7. Carissa Bell-Chase, Honokaa, 13-06.75; 8. Jessica Busek, Waiakea, 12-09.50.
Girls Triple Jump:
 1. Kuuipo Nakoa, Hawaii Prep, 35-04.50; 2. Azmera Hammouri-Davis, Keaau,  32-02.50; 3. Victoria Evans-Bautista, Kamehameha HI, 31-02.50; 4. Marley  Strand-Nicolaisen, Ka’u, 30-05.50; 5. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI,  30-01.75; 6. Rachel Bianchi, Kealakehe, 29-10.25; 7. Kelsee Aganus, Kamehameha  HI, 27-03.25.
Girls Shot Put:
 1. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 33-03.75; 2. Linda Sunia, Hilo, 33-01.75; 3. Misilosa Uulopa, Konawaena, 32-11; 4. Angeline Hoke, Waiakea, 30-08.50; 5.  Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 29-11; 6. Jessica Muskat, Honokaa, 29-00; 7. Tiffany Kerr, Hilo, 27-06.25; 8. Shampagne Salas, Hilo, 27-01.
Girls Discus Throw:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 119-04.25; 2. Linda Sunia, Hilo, 107-10.50; 3. Janna Urakami, Waiakea, 99-01.50; 4. Angeline Hoke, Waiakea, 90-07.50; 5. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 79-02.50; 6. Jessica Muskat, Honokaa, 78-11; 7.  Shyla Ronia, Keaau, 73-11.50; 8. Shampagne Salas, Hilo, 69-08.
Boys 100 Meter Dash:
 1. Kanakalele Silva, Kamehameha HI, 11.07; 2. Jesse Huihui, Keaau, 11.21; 3.  Kaimi Scott, Waiakea, 11.44; 4. KeoniBailado,Kamehameha HI, 11.65; 5. Gregory Fong, Kamehameha HI, 11.78; 6. Shannon White, Keaau, 11.81; 7. Christian Lee, Hawaii Prep, 11.82; 8. Everett McKee, Kamehameha HI, 11.83.
Boys 200 Meter Dash:
 1. Kanakalele Silva, Kamehameha HI, 22.09; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 22.58; 3.  Kaimi Scott, Waiakea, 22.59; 4. Rocky Lominario, Kealakehe, 22.94; 5. Everett  McKee, Kamehameha HI, 23.30; 6. Kaenen Akau, Kamehameha HI, 23.58; 7.  Christian Lee, Hawaii Prep, 23.75; 8. Shannon White, Keaau, 23.93.
Boys 400 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 51.65; 2. Luca Walter, Kealakehe, 51.66; 3. Jordan  Decoito, Hilo, 52.84; 4. Casey Chai, Kamehameha HI, 53.00; 5. Keoni Colson,  Hawaii Prep, 54.50; 5. Jacob St George, Waiakea, 54.50; 7. Kahavi Collado,  Konawaena, 55.05; 8. Jesse Gonsalez, Hilo, 55.20.
Boys 800 Meter Run:
 1. Daniel Brooks, Keaau, 2:01.20; 2. Dylan Steele, Kealakehe, 2:05.60; 3.  Ethan Meikle, Kohala, 2:06.70; 4. Makoa Johnson, Hawaii Prep, 2:08.30; 5. Juan  Sepulveda, Kealakehe, 2:08.60; 6. Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 2:09.70; 7. Shawn Andrada, Keaau, 2:11.50; 8. Stephen McAuliffe, Waiakea, 2:14.60; 8.  Carson Magoon, Hawaii Prep, 2:14.60.
Boys 1500 Meter Run:
 1. Chayce Moniz, Honokaa, 4:22.14; 2. Jackson Halford, Waiakea, 4:22.87; 3. Joshua Robinson, Honokaa, 4:24.10; 4. Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 4:32.98; 5. Geoff Whitener, Kealakehe, 4:35.40; 6. Kevin Olsen, Keaau, 4:39.03; 7. Wayne Pavao, Keaau, 4:40.98; 8. Shawn Andrada, Keaau, 4:42.82.
Boys 3000 Meter Run:
 1. Chris Mosch, Honokaa, 9:32.38; 2. Tyde Kunishiro, Hilo, 9:49.68; 3. Geoff Whitener, Kealakehe, 9:50.38; 4. Jackson Halford, Waiakea, 9:54.56; 5. Andrew Langtree, St Joseph, 9:59.50; 6. Kevin Olsen, Keaau, 10:00.29; 7. Jordan Grotenhuis, Christian Libert, 10:06.75; 8. Robby Meguro, Waiakea, 10:28.87.
Boys 110 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 14.74; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 15.57; 3.  Dylan Oakes, Hawaii Prep, 16.66; 4. Damien Packer, Keaau, 16.73; 5. Cameron Calistro, Hilo, 17.20; 6. Sai Weiss, Hilo, 17.57; 7. Dan Taylor, Hilo, 17.88; 8. Stefan Markovic, Hawaii Prep, 18.92.
Boys 300 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 38.74; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 40.24; 3.  Everett McKee, Kamehameha HI, 41.72; 4. Cameron Calistro, Hilo, 41.88; 5.  Dylan Oakes, Hawaii Prep, 43.34; 6. Cliff Eriksson, Keaau, 43.98; 7. Dan  Taylor, Hilo, 44.49; 8. Rick Micheals, Hilo, 45.03.
Boys 4×100 Meter Relay:
 1. Keaau High School 44.87; 2. Kealakehe 46.29; 3. Hilo 46.40; 4. Waiakea  46.95; 5. Hilo ‘B’ 50.50; 6. Ka’u High School 50.71.
Boys 4×400 Meter Relay:
 1. Kealakehe 3:35.15; 2. Waiakea 3:35.97; 3. Keaau High School 3:37.43; 4. Christian Liberty 3:39.19; 5. Honoka’a 3:46.47; 6. Waiakea ‘B’ 4:02.06; 7.  Waiakea ‘C’ 4:15.38.
Boys High Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 5-08; 2. Kelson Kawai, Kohala, 5-06; 2. Keoni Wong,  Kamehameha HI, 5-06; 4. Robert Mockchew, Kealakehe, 5-04; 4. Ikaika  Kua-Nachor, Kealakehe, 5-04; 4. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 5-04; 4. Cliff Eriksson, Keaau, 5-04; 4. Joseph Ola, Keaau, 5-04; 4. Ka’u Eggers, Keaau,  5-04; 4. Daniel Brooks, Keaau, 5-04.
Boys Pole Vault:
 1. Isaac DeRego, Kamehameha HI, 13-06; 2. Billy Ray, Hilo, 12-06; 2. Ikaika  Vivas, Kamehameha HI, 12-06; 4. Richard Moylan, Christian Libert, 11-00; 5. Max Shimamoto, Kamehameha HI, 10-06; 6. Justin Truong, Hawaii Prep, J10-06; 7. Jeremy Grotenhuis, Christian Libert, 10-00; 8. Greg Matias, Keaau, J10-00.
Boys Long Jump:
 1. Rocky Lominario, Kealakehe, 20-07.50; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 20-06.75; 3.  Travis Winters, Waiakea, 19-03.25; 4. Johnny Chow, Keaau, 19-02.50; 5. Alika  Kaopua, Ka’u, 18-08.75; 6. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 18-05.75; 7. Talon Ota,  Keaau, 17-10; 8. Shannon White, Keaau, 17-08.
Boys Triple Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 44-11; 2. Travis Winters, Waiakea, 39-10.50; 3. Damien  Packer, Keaau, 38-03.75; 4. Ka’u Eggers, Keaau, 37-11.50; 5. Ryne Uemura,  Waiakea, 37-04.75; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 37-02; 7. Landru Parker,  Keaau, 36-03; 8. Ikaika Kaopua, Ka’u, 35-09.75.
Boys Shot Put:
 1. David Kekuewa, Kamehameha HI, 44-07.75; 2. Dathan Toribio, Keaau, 44-00.75;  3. Dane Demello, Konawaena, 43-02; 4. Hawk Hanoa, Kamehameha HI, 42-11.75; 5.  Jake Jordan, Kealakehe, 42-04; 6. Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 42-02.25;
 7. Zane Demello, Konawaena, 41-09.25; 8. Robert Mockchew, Kealakehe, 41-09.
Boys Discus Throw:
 1. Jake Jordan, Kealakehe, 144-01; 2. David Kekuewa, Kamehameha HI, 143-08; 3.  Robert Mockchew, Kealakehe, 130-00; 4. Dathan Toribio, Keaau, 129-05; 5. Kyle  Tirrell, Hilo, 121-09; 6. Gabby Padillo, Kealakehe, 120-09; 7. Dane Demello,  Konawaena, 120-03; 8. Patrick Ahulau, Waiakea, 113-03.

May 2, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track & Field Results from Keaau – 4/24/10

BIIF All Comers             Kea’au High School  – 4/24/2010                   Kea’au HI
Girls 100 Meter Dash Finals:
 1. Teisha Nacis, Waiakea, 13.31; 2. Kristina Padrigo, Ka’u, 13.45; 3. Bronte  Kaneakua, Kamehameha HI, 13.47; 4. Cecily Fujii, Honokaa, 13.62; 5. Erika Cushnie, Waiakea, 13.65; 6. Mackenzie Buckner, Hawaii Prep, 13.66; 7. Katie Aguilar, Honokaa, 13.68; 8. Pamela Lynn, Hawaii Prep, 13.77; 8. Rose Nakamura,  Hilo, 13.77.
Girls 200 Meter Dash:
 1. Randi Estrada, Keaau, 26.86; 2. Teisha Nacis, Waiakea, 27.55; 3. Kristina  Padrigo, Ka’u, 27.77; 4. Katie Aguilar, Honokaa, 27.85; 5. Alyssa Hoshida, Hilo, 27.92; 6. Kaitlyn Chock, Waiakea, 28.91; 7. Jasmine Fojas, Hawaii Prep, 29.10; 8. Kera Akiyama, Kamehameha HI, 29.36.
Girls 400 Meter Dash:
 1. Kaitlyn Chock, Waiakea, 1:02.82; 2. Kaila Voss, Kealakehe, 1:03.44; 3.  Nadia Ramirez, Hilo, 1:04.89; 4. Katie Aguilar, Honokaa, 1:04.97; 5. Raquel Fields, Ka’u, 1:06.59; 6. Jo-Lynn Kahala-Minzer, Kealakehe, 1:07.13; 7. Autumn  Miyares Thompson, Keaau, 1:08.95; 8. Corin Kim, Kamehameha HI, 1:09.10.
Girls 800 Meter Run:
 1. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 2:30.74; 2. Alexis Mabuni, Makua Lani,  2:35.61; 3. Kela Vargas, Hawaii Prep, 2:35.70; 4. Claire Uyetake, Hilo,  2:38.63; 5. Mary Josephine Osorio, Kohala, 2:42.41; 6. Rimel Abby, Christian  Libert, 2:44.24; 7. Jessica Busek, Waiakea, 2:49.42; 8. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 2:49.85.
Girls 1500 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 5:15.33; 2. Traci Palermo, Hilo, 5:16.31; 3.  Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 5:16.64; 4. Athena Oldfather, Honokaa, 5:18.20; 5. Alexis Mabuni, Makua Lani, 5:18.84; 6. Kela Vargas, Hawaii Prep,  5:20.25; 7. Mary Josephine Osorio, Kohala, 5:43.28; 8. Angel Mabuni, Makua  Lani, 5:53.34.
Girls 3000 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 11:36.19; 2. Athena Oldfather, Honokaa,  11:40.52; 3. Shalila De Bourmont, Hilo, 11:50.47; 4. Natalie Hagemann, Keaau,  12:56.58; 5. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 12:57.55; 6. Melanie Ulrich, Hawaii Prep, 13:26.96.
Girls 100 Meter Hurdles:
 1. Lana Queen, Hawaii Prep, 17.05; 2. Bree Delacruz, Hilo, 17.93; 3. Azmera  Hammouri-Davis, Keaau, 18.13; 4. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 18.14; 5.  Chelsea Ashimine, Hawaii Prep, 18.29; 6. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  18.33; 7. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 18.37; 8. Ua Ruedy, Konawaena,  18.57.
Girls 300 Meter Hurdles:
 1. Ua Ruedy, Konawaena, 49.37; 2. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 50.42; 3.  Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 50.86; 4. Kristina Padrigo, Ka’u, 51.13; 5. Jasmine Ward, Konawaena, 52.06; 6. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 53.16; 7. Bree Delacruz, Hilo, 53.49; 8. Brittney Paahana, Konawaena, 53.85.
Girls 4×100 Meter Relay:
 1. Waiakea 53.23; 2. Hawaii Preparatory Academy 53.36; 3. Keaau High School  53.58; 4. Kamehameha Schools Hawaii 54.33; 5. Kealakehe 54.94; 6. Ka’u High  School 55.94; 7. Kealakehe ‘B’ 58.50; 8. Waiakea ‘B’ 58.89.

 Girls 4×400 Meter Relay:1. Keaau High School 4:18.55; 2. Hilo 4:25.44; 3. Kealakehe 4:32.35; 4.  Konawaena 4:35.40; 5. Ka’u High School 4:44.10; 6. Hawaii Preparatory Academy  5:10.13; 7. Waiakea 5:14.75.
Girls High Jump:
 1. Erika Cushnie, Waiakea, 5-01; 2. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 4-10; 3. Randi Estrada, Keaau, 4-08; 4. Rachel Bianchi, Kealakehe, J4-08; 5. Kaila Voss, Kealakehe, J4-08; 6. Holly Lambert, Waiakea, 4-06; 7. Pamela Lynn, Hawaii Prep, J4-06; 8. Jessica Busek, Waiakea, J4-06.
Girls Pole Vault:
 1. Shina Chung, Hilo, 9-06; 2. Sydney Budde, Hawaii Prep, 8-06; 3. Taylor  Esaki, Hawaii Prep, 8-00; 4. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 7-06; 5.  Carissa Bell-Chase, Honokaa, 7-00; 6. Autumn Miyares Thompson, Keaau, J7-00; 7. Rose Nakamura, Hilo, J7-00; 8. Natalie Orevella, Hilo, 6-06.
Girls Long Jump:
 1. McKenna Davidson, Kealakehe, 15-02.75; 2. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 15-00; 3. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 14-06.50; 4. Kaila Olson, Ka’u, 14-06;  5. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 14-05.50; 6. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  13-09.75; 7. Jasmine Ward, Konawaena, 13-09.25; 8. Develyn Libunao, Ka’u,  13-04.
Girls Triple Jump:
 1. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 32-03.75; 2. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  31-01; 3. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 30-05; 4. Jasmine Fojas, Hawaii  Prep, 30-00; 5. Rachel Bianchi, Kealakehe, 29-01.75; 6. Sara Drennan, Hawaii  Prep, 26-11.
Girls Shot Put:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 32-08; 2. Misilosa Uulopa, Konawaena, 32-04;  3. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 32-01.75; 4. Precious Duyao, Keaau, 28-08.75; 5.  Tiffany Kerr, Hilo, 28-02.25; 6. Siuleo Enos, Pahoa, 28-00.25; 7. Matelita  Tomoefalau, Konawaena, 27-05; 8. Alyssa Areola, Keaau, 26-01.
Girls Discus Throw:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 126-07.50; 2. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau,  102-11.50; 3. Matelita Tomoefalau, Konawaena, 93-05; 4. Janna Urakami,  Waiakea, 91-06; 5. Noe Enos, Hawaii Prep, 82-01; 6. Misilosa Uulopa,  Konawaena, 79-05; 7. Shyla Ronia, Keaau, 77-00; 8. Precious Duyao, Keaau, 74-04.
Boys 100 Meter Dash:
 1. Jesse Huihui, Keaau, 11.19; 2. Kaimi Scott, Waiakea, 11.30; 3. Kaenen Akau,  Kamehameha HI, 11.35; 4. Jacob Edwards, Ka’u, 11.36; 5. Francis Blas III, Kamehameha HI, 11.58; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 11.70; 7. Christian  Lee, Hawaii Prep, 11.74; 8. Manta Dircks, Kamehameha HI, 11.75.
Boys 200 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 22.47; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 22.50; 3. Jesse  Huihui, Keaau, 22.50; 4. Everett McKee, Kamehameha HI, 23.50; 5. Christian  Lee, Hawaii Prep, 23.65; 6. Billy Kailimai, Hawaii Prep, 24.02; 7. Casey Chai,  Kamehameha HI, 24.07; 8. Luca Walter, Kealakehe, 24.08.
Boys 400 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 51.90; 2. Luca Walter, Kealakehe, 52.23; 3. Richard  Moylan, Christian Libert, 52.84; 4. Daniel Gregg, Parker, 54.19; 5. Sai Weiss,  Hilo, 54.45; 6. Jordan Decoito, Hilo, 54.49; 7. Travis Winters, Waiakea,  54.59; 8. Keoni Colson, Hawaii Prep, 55.55.
Boys 800 Meter Run:
 1. Daniel Brooks, Keaau, 2:00.59; 2. Chris Mosch, Honokaa, 2:05.84; 3. Ethan Meikle, Kohala, 2:06.36; 4. Juan Sepulveda, Kealakehe, 2:06.85; 5. Jeremy Grotenhuis, Christian Libert, 2:08.44; 6. Shawn Andrada, Keaau, 2:09.13; 7. Joshua Robinson, Honokaa, 2:09.16; 8. Dylan Steele, Kealakehe, 2:10.89.
Boys 1500 Meter Run:
 1. Chris Mosch, Honokaa, 4:18.54; 2. Jackson Halford, Waiakea, 4:23.02; 3.  Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 4:26.65; 4. Geoff Whitener, Kealakehe, 4:33.09; 5.  John Fratinardo, Kamehameha HI, 4:39.48; 6. Shawn Andrada, Keaau, 4:44.72; 7.  Wayne Pavao, Keaau, 4:47.54; 8. Ruta Yoda, Hawaii Prep, 4:52.91.
Boys 3000 Meter Run:
 1. Jackson Halford, Waiakea, 9:51.35; 2. Tyde Kunishiro, Hilo, 9:52.39; 3.  Geoff Whitener, Kealakehe, 9:56.87; 4. Chayce Moniz, Honokaa, 10:06.46; 5. Andrew Langtree, St Joseph, 10:07.89; 6. Joshua Robinson, Honokaa, 10:08.79; 7. Jordan Grotenhuis, Christian Libert, 10:16.23; 8. Kevin Olsen, Keaau,
 10:19.08.
Boys 110 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 14.56; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 16.05; 3.  Damien Packer, Keaau, 16.47; 4. Everett McKee, Kamehameha HI, 16.69; 5. Dylan Oakes, Hawaii Prep, 17.02; 6. Easten Tanimoto, Kamehameha HI, 18.12; 7. Dan Taylor, Hilo, 18.30; 8. Rick Micheals, Hilo, 19.17.
Boys 300 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 38.46; 2. Everett McKee, Kamehameha HI, 41.64; 3.  Damien Packer, Keaau, 43.49; 4. Dylan Oakes, Hawaii Prep, 43.61; 5. Cliff Eriksson, Keaau, 44.86; 6. Kahavi Collado, Konawaena, 45.25; 7. Dan Taylor,  Hilo, 45.34; 8. Rick Micheals, Hilo, 46.29.
Boys 4×100 Meter Relay:
 1. Keaau High School 44.88; 2. Hawaii Preparatory Academy 45.47; 3. Kealakehe  45.98; 4. Kamehameha Schools Hawaii 47.88; 5. Ka’u High School 48.80; 6. Ka’u  High School ‘B’ 52.89.
Boys 4×400 Meter Relay:
 1. Kamehameha Schools Hawaii 3:35.55; 2. Waiakea 3:35.82; 3. Hawaii  Preparatory Academy 3:36.64; 4. Hilo 3:36.65; 5. Kealakehe 3:42.86; 6. Christian Liberty 3:43.31; 7. Konawaena 3:53.16; 8. Hilo ‘B’ 3:55.39.
Boys High Jump:
 1. Kelson Kawai, Kohala, 6-02; 2. Ethan Meikle, Kohala, J6-02; 3. George  Twigg-Smith, Hawaii Prep, 5-10; 4. Manta Dircks, Kamehameha HI, 5-08; 5. Kekoa Koa Hu, Kealakehe, 5-06; 5. Robert Mockchew, Kealakehe, 5-06; 7. Kainoa Crum,  Kamehameha HI, J5-06; 8. Cliff Eriksson, Keaau, 5-04.
Boys Pole Vault:
 1. Isaac DeRego, Kamehameha HI, 12-00; 2. Wong Ly, Hilo, 11-06; 3. Max  Shimamoto, Kamehameha HI, 11-00; 4. Nelson Enos, Keaau, J11-00; 5. Justin Truong, Hawaii Prep, 10-06; 6. Ka’u Eggers, Keaau, 10-00; 7. Katon Pestano,  Hilo, 9-06; 8. Dylan Alip, Kamehameha HI, J9-06.
Boys Long Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 20-09; 2. Alika Kaopua, Ka’u, 19-07.75; 3. Jesse  Huihui, Keaau, 19-04.50; 4. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 19-03.75; 5. Michael  Morikawa, Waiakea, 19-00.75; 6. Manta Dircks, Kamehameha HI, 18-11.75; 7.  Daniel Gregg, Parker, 18-10.75; 8. George Twigg-Smith, Hawaii Prep, 18-06.50.
Boys Triple Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 45-05.50; 2. Manta Dircks, Kamehameha HI, 43-02.50; 3.  Michael Morikawa, Waiakea, 39-00.75; 4. Damien Packer, Keaau, 38-10.50; 5. Ka’u Eggers, Keaau, 38-05; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 38-01.25; 7.  Ikaika Kaopua, Ka’u, 37-11.50; 8. Kelson Kawai, Kohala, 37-01.75.
Boys Shot Put:
 1. Shane Brostek, Hawaii Prep, 51-00; 2. Zane Demello, Konawaena, 43-00.25; 3.  Jake Jordan, Kealakehe, 42-10.25; 4. Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 42-05; 5. Gabby Padillo, Kealakehe, 41-10.50; 6. Dathan Toribio, Keaau, 41-04.25; 7.  Ryan Arizo, Hilo, 39-01.75; 8. Patrick Ahulau, Waiakea, 39-01.
Boys Discus Throw:
 1. Dathan Toribio, Keaau, 127-08.50; 2. Robert Mockchew, Kealakehe, 126-02; 3.  Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 122-09; 4. Jake Jordan, Kealakehe, 122-04;  5. Braxton Sherlock, Hilo, 118-09; 6. Gabby Padillo, Kealakehe, 115-08; 7.  Solomon Thomas, Waiakea, 113-09; 8. Zane Demello, Konawaena, 113-01.

April 24, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment