Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

BIIF Girls Track & Field All-Star Selections Announced

HPA's Ku'uipo Nakoa selected all-BIIF Athlete of the Year

Sutton, BIIF & State gold medalist – disc

Athlete of the Year: Ku’uipo Nakoa, Hawaii Prep

Coach of the Year: Pat Lau, Hawaii Prep

 

First Team

 

Hawaii Prep – Ku’uipo Nakoa, hurdles & triple jump; Zoe Sims, 400;

Kamehameha – Kaopua Sutton, disc; Victoria Evans-Bautista, long jump

Honokaa – Athena Oldfather, 1500; Tialana Greenwell, 3000

Waiakea – Kaitlyn Chock, 800; Erika Cushnie, high jump

Hilo – Shina Chung, pole vault

Second Team

 Teisha Nacis (Waiakea), Ua Ruedy (Konawaena), Randi Estrada (Kea’au), TraciPalermo (Hilo), Lana Queen (Hawaii Prep), Sydney Budde (Hawaii Prep), Jacquelyn Kaio-Goo (Kea’au), Matelita Tamoefalau (Konawaena)

 Honorable mention:  Alyssa Hoshida (Hilo), Bronte Kaneakua (Kamehameha), Katie Aguilar (Honoka’a)Kaila Voss (Kealakehe) Autumn Miyares-Thompson (Kea’au), Deann Nishimura-Thornton (Kea’au), Kela Vargas (Hawaii Prep), Mary Josephine Osorio(Kohala), Alexis Mabuni (Makua Lani), Kelsie Kobayashi (Waiakea), Shalila De Bourmont (Hilo), Grace Choe (Makua Lani), Karina Lawrence (Hilo), Erin Carvalho(Kamehameha), Natasha Ah Chong (Kamehameha), Bree Delacruz (Hilo), ChelseaAshimine (Hawaii Prep), Alyssa Lehua McGuire (Kamehameha), Jasmine Ward(Konawaena), Azmera Hammouri-Davis (Kea’au), Marley Strand-Nicolaisen (Ka’u),Holly Lambert (Waiakea), Kelsi Nishina (Hawaii Prep), Carissa Bell-Chase(Honoka’a), Jo-Lynn Kahala-Minczer (Kealakehe), Natalie Orevella (Hilo), McKenna Davidson (Kealakehe), Jasmine Fojas (Hawaii Prep), Pamela Lynn (Hawaii Prep), Misilosa Uulopa (Konawaena), Tiffany Kerr (Hilo), Linda Sunia (Hilo), Janna Urakami (Waiakea), Angeline Hoke (Waiakea)     

Advertisements

May 20, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

“King Jacob” wins three gold medals at HHSAA Track & Field Championships

Kau's Jacob Edwards is "King of the Hurdles"

Long Live the King!

   Kau’s Jacob Edwards retained his title as the “King of the Hurdles” by successfully defending the state crown at the Hawaii High School Athletic Association track and field championships held at Kamehameha-Kapalama on Saturday.

   Edwards began by winning the 110 meter hurdles and later returned for a repeat performance by winning the 300 hurdles in a blistering time of 38.27 seconds, nearly two seconds ahead of his closest competitor.

   Between his hurdle performances Edwards was claiming his third state medal by winning the triple jump and added a sixth place medal in the long jump to singlehandedly accumulate 31 team points for the Trojans.

   “I’m grateful for how things turned out today,” Edwards said.  “My goal coming in was to keep my state hurdle titles and to try to survive the triple jump.  I was really feeling it today in the 300, but I like all three of these events.”

   Edwards passed on two of his three triple jump attempts during the finals and watched as fellow Big Island Interscholastic Federation athletes performed.  “It was a really cool meet to watch and I was excited for Kelson (Kawai from Kohala) in winning the high jump,” Edwards said.  “We’re all part of a family and we cheer each other on during the state meet.”

  Anuenue’s Joshua Gante leaped 45-05 on his final triple jump to close in on Edwards, but fell 1.25 inches short of passing the talented Trojan.  “I knew I had the best jump from Friday and I wanted to rest between the hurdle events,” Edwards said of his passing on two attempts.

Ku’uipo Nakoa

The BIIF’s other defending state track & field champion, Hawaii Preparatory Academy’s Ku’uipo Nakoa, won the gold medal in the 300 hurdles and the triple jump and needed to settle for silver medals in the long jump, and 100 hurdles, Nakoa’s four medals added 36 points to HPA’s total team score.

   “I knew I was running against some amazing athletes,” Nakoa said.  “During the trials I felt intimidated, but today I blocked it out and focused, using tunnel vision.”

   Nakoa’s runner-up status in the 100 hurdles and long jump was due to Kahuku’s superstar Zhane Santiago who won gold in the long jump while setting a new state record for the 100 hurdles with a time of 14.92 seconds.

  In the triple jump Nakoa had to come back from a mediocre trials performance to win the event during the finals in 38-08.25.  “I knew what I had to do in the triple and I didn’t even think about it, I just went for it,” she said.  “I had no idea that I had the winning jump until after the event was over and one of the girls came over to congratulate me.”

Kaopua Sutton

Kamehameha’s Kaopua Sutton came into the finals leading in the girl’s discus with her preliminary toss of 134-4 inches which stood up in the finals to claim the gold medal.

   “The conditions were just perfect on Friday,” Sutton said.  “The ring was smooth enough for me to gain rotational speed and the wind was just right.  I thought I had better form during the finals as I threw another 134 feet, but yesterday (prelims) everything just clicked.”

Kohala’s Kelson Kawai brought home the gold in the boy’s high jump when he cleared 6’ 6”.  Kawai’s previous best clearance this season was 6-4 as the 5 foot 7 inch leaper defied the laws of gravity.  Kamehameha’s Manta Dirks finished in a tie for fourth.

Kelson Kawai

“This might be the first time that Kohala has had a state champion,” Coach Tom McCue said.  “We’re absolutely thrilled at what Kelson has accomplished – to jump 11 inches beyond his height is incredible.”

   Kawai cleared 6-6 on his first attempt, and then went after the 6-9 state record by asking that the bar be raised to 6-9.25.  “I kept my head positive and I practiced a lot of mental imagery,” Kawai said after winning the event.  “I tried for the state record because I just wanted to see what I could do in my senior year.”

   “A lot of credit goes to my high jump coach, Maria Bunyi, as she helped me get to where I am,” Kawai said. 

Other BIIF finalist on Saturday:

  • Kamehameha’s Francis Blas III finished third in the 110 hurdles and second in the 300 hurdles with teammate Everett “Maka” McKee in eighth for the 300.  Teammates Manta Dirks was seventh in the triple jump and fifth in the long jump with Kaenan Akau fourth in the long.  Not to be outdone Victoria Evans-Bautista captured third in the long jump for the Warrior girls.
  • HPA’s Shane Brostek took third in the shot put and fourth in the discus – Kamehameha’s David Kekuewa finished eighth in the shot.
  • In the 800 Keaau’s Daniel Brooks took fifth for the boys while Waiakea’s Kaitlyn Chock finished sixth for the girls.
  • Kamehameha sprinter Kana Silva finished fifth and Waiakea’s Ka’imi Scott seventh in the boys 200 and Waiakea’s Teisha Nacis was eighth in the girls 100.
  • Waiakea’s Ka’imi Scott was fifth in the boys 400 and Keaau’s Randi Estrada finished fifth for the girls.
  • Honokaa’s Athena Oldfather was fifth in the girls 1500 with teammate Joshua Robinson finishing in sixth for the boys.  (Island School – Kauai’s Pierce Murphy established a new meet record for the 1500 with his time of 4:02.1)
  • High jump finals for the girls were held on Friday with Waiakea’s Ericka Cushnie winning the silver medal and HPA’s Mindy Campbell, the defending state champion, finishing in sixth.
  • Konawaena’s Ua Ruedy third in the girls 300 hurdles.
  • Hilo’s Shina Chung finished tied for fifth in the girl’s pole vault. “I feel good about today,” Chung said.  “I still have two more years to get better.  There is tough competition at the state meet.”

   The top six boys and top six girls in each of the track and field events took home medals and scored points for their respective schools.

   Punahou claimed the girl’s team championship, accumulating 95 points and surpassing runner up Radford with 63.  The top BIIF girl’s team was HPA with 37 points – 36 of those points coming from Nakoa.

   Punahou also won the boy’s team title with 70 points with runner-up Kamehameha-Kapalama 66.33.  Tiny Kau, on the back of Jacob Edwards, finished fourth in the state with Edwards scoring all 31 points for the Trojans.

May 16, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 3 Comments

BIIF Track & Field Stars Advance to Finals of HHSAA Championships

State Championships held at Kamehameha-Kapalama

Big Island Interscholastic Federation track & field athletes left their mark at the Hawaii High School Athletic Association preliminaries held at Kamehameha-Oahu on Friday.

  BIIF athletes made the championship finals, to be held Saturday, in 22 different events as the top eight competitors in each event advanced.

  Kau’s Jacob Edwards demonstrated why he is the state champion in both the 110 and 300 hurdles by taking both events in convincing fashion.   KS-Hawaii standout Francis Blas III will be joining Edwards in the finals of the 110 (No. 4) and 300 (No. 3) with Warrior teammate Everett McKee also making the 300 (No. 6) hurdles event.

  In the triple jump Edwards made the furthest distance and will be seeded No. 1 going into the finals along with KS-Hawaii’s Manta Dirks seeded No. 7.

  Edwards also made the finals of the long jump (No. 6) and is joined by KS-Hawaii jumpers Kaenan Akau (No. 4) and Dirks (No. 5).

Hawaii Repertory’s Ku’uipo Nakoa had the second fastest prelim time in the 100 and 300 meter hurdles and in the second best long jump distance, with Kahuku’s Zhane Santiago edging Nakoa out in each of those events during day one of the championships.

   Nakoa also advanced in the triple jump, but was not too pleased with her overall placement.  “I’m a little frustrated in the triple,” she said.  “My 300 was a little off too as I was concentrating so much on not messing up the fourth hurdle that I missed a step and went off stride.”

Shane Brostek

   HPA big man, Shane Brostek, qualified for Saturday in the shot put (No. 3) along with Kamehameha’s David Kekuewa (#8).   Brostek also made it into the finals of the discus (No. 7).

  For the girls it was Kamehameha’s Kaopua Sutton’s impressive discus throw of 134’ 4” that gives her the No. 1 seed going into the finals. 

  In the boys 800 Keaau’s Daniel Brooks opened with the second fastest time while the girls saw Waiakea’s Kaitlyn Chock qualify (#8) with her fastest time of the season.

   It was a tough day for BIIF athletes in the 100 and 200 meter dashes as league champion, Kana Silva, was disqualified in the 100, but came back to place #3 in the 200.  The lone BIIF girl in the sprint finals will be Waiakea’s Teisha Nacis (No. 7) in the 100.

  Waiakea’s Ka’imi Scott had a good showing in the 400 dash (No. 2) for the boys while Keaau’s Randi Estrada (#7) for the girls made finals.

   “It was really windy today,” Scott said.  “I short of laid up on my 400 in the last 50 meters, so I think I can go under 50 seconds during the finals tomorrow.”

Randi Estrada

Estrada finished the third in the state last year as a freshman and is hoping to do the same again this year.  “I know I need to run faster in the finals and I really like to get back to finishing in the top three,” she said.

   In the distance races it was Honokaa’s Athena Oldfather #5 and HPA’s Kela Vargas (#6) making finals in the 1500 meter run for the girls with Honokaa’s Chayse Moniz (#8) for the boys.

   Distance hopeful, Honokaa’s Chris Mosch, scratched from the 3000 meter run with a stress fracture in his foot.  The Dragon junior had the second fastest time in the state going into the prelims, but was forced to withdraw.

Ericka Cushnie

   Not all was rosy for BIIF relay teams as no island school made it into the finals of the 4×100 while the Keaau girls were eighth and Waiakea boys (No. 8 ) got in for the 4×400.

  The girl’s high jump and boy’s pole vault were the only two events that held their finals on Friday as Waiakea’s Ericka Cushnie earned the BIIF’s first medal by taking second in the high jump, clearing 5’ 2”.  Defending state champion in the high jump, HPA’s Mindy Campbell, managed to clear 5 feet and took home the sixth place medal.

   The HHSAA championship finals will conclude today with 32 events with medals being award to the top 6 in each event.

May 15, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Track & Field Results from Keaau – 4/24/10

BIIF All Comers             Kea’au High School  – 4/24/2010                   Kea’au HI
Girls 100 Meter Dash Finals:
 1. Teisha Nacis, Waiakea, 13.31; 2. Kristina Padrigo, Ka’u, 13.45; 3. Bronte  Kaneakua, Kamehameha HI, 13.47; 4. Cecily Fujii, Honokaa, 13.62; 5. Erika Cushnie, Waiakea, 13.65; 6. Mackenzie Buckner, Hawaii Prep, 13.66; 7. Katie Aguilar, Honokaa, 13.68; 8. Pamela Lynn, Hawaii Prep, 13.77; 8. Rose Nakamura,  Hilo, 13.77.
Girls 200 Meter Dash:
 1. Randi Estrada, Keaau, 26.86; 2. Teisha Nacis, Waiakea, 27.55; 3. Kristina  Padrigo, Ka’u, 27.77; 4. Katie Aguilar, Honokaa, 27.85; 5. Alyssa Hoshida, Hilo, 27.92; 6. Kaitlyn Chock, Waiakea, 28.91; 7. Jasmine Fojas, Hawaii Prep, 29.10; 8. Kera Akiyama, Kamehameha HI, 29.36.
Girls 400 Meter Dash:
 1. Kaitlyn Chock, Waiakea, 1:02.82; 2. Kaila Voss, Kealakehe, 1:03.44; 3.  Nadia Ramirez, Hilo, 1:04.89; 4. Katie Aguilar, Honokaa, 1:04.97; 5. Raquel Fields, Ka’u, 1:06.59; 6. Jo-Lynn Kahala-Minzer, Kealakehe, 1:07.13; 7. Autumn  Miyares Thompson, Keaau, 1:08.95; 8. Corin Kim, Kamehameha HI, 1:09.10.
Girls 800 Meter Run:
 1. Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 2:30.74; 2. Alexis Mabuni, Makua Lani,  2:35.61; 3. Kela Vargas, Hawaii Prep, 2:35.70; 4. Claire Uyetake, Hilo,  2:38.63; 5. Mary Josephine Osorio, Kohala, 2:42.41; 6. Rimel Abby, Christian  Libert, 2:44.24; 7. Jessica Busek, Waiakea, 2:49.42; 8. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 2:49.85.
Girls 1500 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 5:15.33; 2. Traci Palermo, Hilo, 5:16.31; 3.  Deann Nishimura-Thornton, Keaau, 5:16.64; 4. Athena Oldfather, Honokaa, 5:18.20; 5. Alexis Mabuni, Makua Lani, 5:18.84; 6. Kela Vargas, Hawaii Prep,  5:20.25; 7. Mary Josephine Osorio, Kohala, 5:43.28; 8. Angel Mabuni, Makua  Lani, 5:53.34.
Girls 3000 Meter Run:
 1. Tialana Greenwell, Honokaa, 11:36.19; 2. Athena Oldfather, Honokaa,  11:40.52; 3. Shalila De Bourmont, Hilo, 11:50.47; 4. Natalie Hagemann, Keaau,  12:56.58; 5. Erin Carvalho, Kamehameha HI, 12:57.55; 6. Melanie Ulrich, Hawaii Prep, 13:26.96.
Girls 100 Meter Hurdles:
 1. Lana Queen, Hawaii Prep, 17.05; 2. Bree Delacruz, Hilo, 17.93; 3. Azmera  Hammouri-Davis, Keaau, 18.13; 4. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 18.14; 5.  Chelsea Ashimine, Hawaii Prep, 18.29; 6. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  18.33; 7. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 18.37; 8. Ua Ruedy, Konawaena,  18.57.
Girls 300 Meter Hurdles:
 1. Ua Ruedy, Konawaena, 49.37; 2. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 50.42; 3.  Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u, 50.86; 4. Kristina Padrigo, Ka’u, 51.13; 5. Jasmine Ward, Konawaena, 52.06; 6. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 53.16; 7. Bree Delacruz, Hilo, 53.49; 8. Brittney Paahana, Konawaena, 53.85.
Girls 4×100 Meter Relay:
 1. Waiakea 53.23; 2. Hawaii Preparatory Academy 53.36; 3. Keaau High School  53.58; 4. Kamehameha Schools Hawaii 54.33; 5. Kealakehe 54.94; 6. Ka’u High  School 55.94; 7. Kealakehe ‘B’ 58.50; 8. Waiakea ‘B’ 58.89.

 Girls 4×400 Meter Relay:1. Keaau High School 4:18.55; 2. Hilo 4:25.44; 3. Kealakehe 4:32.35; 4.  Konawaena 4:35.40; 5. Ka’u High School 4:44.10; 6. Hawaii Preparatory Academy  5:10.13; 7. Waiakea 5:14.75.
Girls High Jump:
 1. Erika Cushnie, Waiakea, 5-01; 2. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 4-10; 3. Randi Estrada, Keaau, 4-08; 4. Rachel Bianchi, Kealakehe, J4-08; 5. Kaila Voss, Kealakehe, J4-08; 6. Holly Lambert, Waiakea, 4-06; 7. Pamela Lynn, Hawaii Prep, J4-06; 8. Jessica Busek, Waiakea, J4-06.
Girls Pole Vault:
 1. Shina Chung, Hilo, 9-06; 2. Sydney Budde, Hawaii Prep, 8-06; 3. Taylor  Esaki, Hawaii Prep, 8-00; 4. Alyssa Lehua McGuire, Kamehameha HI, 7-06; 5.  Carissa Bell-Chase, Honokaa, 7-00; 6. Autumn Miyares Thompson, Keaau, J7-00; 7. Rose Nakamura, Hilo, J7-00; 8. Natalie Orevella, Hilo, 6-06.
Girls Long Jump:
 1. McKenna Davidson, Kealakehe, 15-02.75; 2. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 15-00; 3. Mindy Campbell, Hawaii Prep, 14-06.50; 4. Kaila Olson, Ka’u, 14-06;  5. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 14-05.50; 6. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  13-09.75; 7. Jasmine Ward, Konawaena, 13-09.25; 8. Develyn Libunao, Ka’u,  13-04.
Girls Triple Jump:
 1. Azmera Hammouri-Davis, Keaau, 32-03.75; 2. Marley Strand-Nicolaisen, Ka’u,  31-01; 3. Natasha Ah Chong, Kamehameha HI, 30-05; 4. Jasmine Fojas, Hawaii  Prep, 30-00; 5. Rachel Bianchi, Kealakehe, 29-01.75; 6. Sara Drennan, Hawaii  Prep, 26-11.
Girls Shot Put:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 32-08; 2. Misilosa Uulopa, Konawaena, 32-04;  3. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau, 32-01.75; 4. Precious Duyao, Keaau, 28-08.75; 5.  Tiffany Kerr, Hilo, 28-02.25; 6. Siuleo Enos, Pahoa, 28-00.25; 7. Matelita  Tomoefalau, Konawaena, 27-05; 8. Alyssa Areola, Keaau, 26-01.
Girls Discus Throw:
 1. Kaopua Sutton, Kamehameha HI, 126-07.50; 2. Jacquelyn Kaio-Goo, Keaau,  102-11.50; 3. Matelita Tomoefalau, Konawaena, 93-05; 4. Janna Urakami,  Waiakea, 91-06; 5. Noe Enos, Hawaii Prep, 82-01; 6. Misilosa Uulopa,  Konawaena, 79-05; 7. Shyla Ronia, Keaau, 77-00; 8. Precious Duyao, Keaau, 74-04.
Boys 100 Meter Dash:
 1. Jesse Huihui, Keaau, 11.19; 2. Kaimi Scott, Waiakea, 11.30; 3. Kaenen Akau,  Kamehameha HI, 11.35; 4. Jacob Edwards, Ka’u, 11.36; 5. Francis Blas III, Kamehameha HI, 11.58; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 11.70; 7. Christian  Lee, Hawaii Prep, 11.74; 8. Manta Dircks, Kamehameha HI, 11.75.
Boys 200 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 22.47; 2. Jacob Edwards, Ka’u, 22.50; 3. Jesse  Huihui, Keaau, 22.50; 4. Everett McKee, Kamehameha HI, 23.50; 5. Christian  Lee, Hawaii Prep, 23.65; 6. Billy Kailimai, Hawaii Prep, 24.02; 7. Casey Chai,  Kamehameha HI, 24.07; 8. Luca Walter, Kealakehe, 24.08.
Boys 400 Meter Dash:
 1. Kaimi Scott, Waiakea, 51.90; 2. Luca Walter, Kealakehe, 52.23; 3. Richard  Moylan, Christian Libert, 52.84; 4. Daniel Gregg, Parker, 54.19; 5. Sai Weiss,  Hilo, 54.45; 6. Jordan Decoito, Hilo, 54.49; 7. Travis Winters, Waiakea,  54.59; 8. Keoni Colson, Hawaii Prep, 55.55.
Boys 800 Meter Run:
 1. Daniel Brooks, Keaau, 2:00.59; 2. Chris Mosch, Honokaa, 2:05.84; 3. Ethan Meikle, Kohala, 2:06.36; 4. Juan Sepulveda, Kealakehe, 2:06.85; 5. Jeremy Grotenhuis, Christian Libert, 2:08.44; 6. Shawn Andrada, Keaau, 2:09.13; 7. Joshua Robinson, Honokaa, 2:09.16; 8. Dylan Steele, Kealakehe, 2:10.89.
Boys 1500 Meter Run:
 1. Chris Mosch, Honokaa, 4:18.54; 2. Jackson Halford, Waiakea, 4:23.02; 3.  Tyler Tsubota, Hawaii Prep, 4:26.65; 4. Geoff Whitener, Kealakehe, 4:33.09; 5.  John Fratinardo, Kamehameha HI, 4:39.48; 6. Shawn Andrada, Keaau, 4:44.72; 7.  Wayne Pavao, Keaau, 4:47.54; 8. Ruta Yoda, Hawaii Prep, 4:52.91.
Boys 3000 Meter Run:
 1. Jackson Halford, Waiakea, 9:51.35; 2. Tyde Kunishiro, Hilo, 9:52.39; 3.  Geoff Whitener, Kealakehe, 9:56.87; 4. Chayce Moniz, Honokaa, 10:06.46; 5. Andrew Langtree, St Joseph, 10:07.89; 6. Joshua Robinson, Honokaa, 10:08.79; 7. Jordan Grotenhuis, Christian Libert, 10:16.23; 8. Kevin Olsen, Keaau,
 10:19.08.
Boys 110 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 14.56; 2. Francis Blas III, Kamehameha HI, 16.05; 3.  Damien Packer, Keaau, 16.47; 4. Everett McKee, Kamehameha HI, 16.69; 5. Dylan Oakes, Hawaii Prep, 17.02; 6. Easten Tanimoto, Kamehameha HI, 18.12; 7. Dan Taylor, Hilo, 18.30; 8. Rick Micheals, Hilo, 19.17.
Boys 300 Meter Hurdles:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 38.46; 2. Everett McKee, Kamehameha HI, 41.64; 3.  Damien Packer, Keaau, 43.49; 4. Dylan Oakes, Hawaii Prep, 43.61; 5. Cliff Eriksson, Keaau, 44.86; 6. Kahavi Collado, Konawaena, 45.25; 7. Dan Taylor,  Hilo, 45.34; 8. Rick Micheals, Hilo, 46.29.
Boys 4×100 Meter Relay:
 1. Keaau High School 44.88; 2. Hawaii Preparatory Academy 45.47; 3. Kealakehe  45.98; 4. Kamehameha Schools Hawaii 47.88; 5. Ka’u High School 48.80; 6. Ka’u  High School ‘B’ 52.89.
Boys 4×400 Meter Relay:
 1. Kamehameha Schools Hawaii 3:35.55; 2. Waiakea 3:35.82; 3. Hawaii  Preparatory Academy 3:36.64; 4. Hilo 3:36.65; 5. Kealakehe 3:42.86; 6. Christian Liberty 3:43.31; 7. Konawaena 3:53.16; 8. Hilo ‘B’ 3:55.39.
Boys High Jump:
 1. Kelson Kawai, Kohala, 6-02; 2. Ethan Meikle, Kohala, J6-02; 3. George  Twigg-Smith, Hawaii Prep, 5-10; 4. Manta Dircks, Kamehameha HI, 5-08; 5. Kekoa Koa Hu, Kealakehe, 5-06; 5. Robert Mockchew, Kealakehe, 5-06; 7. Kainoa Crum,  Kamehameha HI, J5-06; 8. Cliff Eriksson, Keaau, 5-04.
Boys Pole Vault:
 1. Isaac DeRego, Kamehameha HI, 12-00; 2. Wong Ly, Hilo, 11-06; 3. Max  Shimamoto, Kamehameha HI, 11-00; 4. Nelson Enos, Keaau, J11-00; 5. Justin Truong, Hawaii Prep, 10-06; 6. Ka’u Eggers, Keaau, 10-00; 7. Katon Pestano,  Hilo, 9-06; 8. Dylan Alip, Kamehameha HI, J9-06.
Boys Long Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 20-09; 2. Alika Kaopua, Ka’u, 19-07.75; 3. Jesse  Huihui, Keaau, 19-04.50; 4. Kainoa Crum, Kamehameha HI, 19-03.75; 5. Michael  Morikawa, Waiakea, 19-00.75; 6. Manta Dircks, Kamehameha HI, 18-11.75; 7.  Daniel Gregg, Parker, 18-10.75; 8. George Twigg-Smith, Hawaii Prep, 18-06.50.
Boys Triple Jump:
 1. Jacob Edwards, Ka’u, 45-05.50; 2. Manta Dircks, Kamehameha HI, 43-02.50; 3.  Michael Morikawa, Waiakea, 39-00.75; 4. Damien Packer, Keaau, 38-10.50; 5. Ka’u Eggers, Keaau, 38-05; 6. Everett McKee, Kamehameha HI, 38-01.25; 7.  Ikaika Kaopua, Ka’u, 37-11.50; 8. Kelson Kawai, Kohala, 37-01.75.
Boys Shot Put:
 1. Shane Brostek, Hawaii Prep, 51-00; 2. Zane Demello, Konawaena, 43-00.25; 3.  Jake Jordan, Kealakehe, 42-10.25; 4. Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 42-05; 5. Gabby Padillo, Kealakehe, 41-10.50; 6. Dathan Toribio, Keaau, 41-04.25; 7.  Ryan Arizo, Hilo, 39-01.75; 8. Patrick Ahulau, Waiakea, 39-01.
Boys Discus Throw:
 1. Dathan Toribio, Keaau, 127-08.50; 2. Robert Mockchew, Kealakehe, 126-02; 3.  Maunaku Palama-Danielson, Waiakea, 122-09; 4. Jake Jordan, Kealakehe, 122-04;  5. Braxton Sherlock, Hilo, 118-09; 6. Gabby Padillo, Kealakehe, 115-08; 7.  Solomon Thomas, Waiakea, 113-09; 8. Zane Demello, Konawaena, 113-01.

April 24, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Wedeman Memorial 5-mile results and photos

BIRR hosted 5-mile event in honor of Emily Wedeman

 Big Island Road Runners            Emily Wedemann Memorial 5-Miler              April 10, 2010          Coconut Island, 8am

Place Name Division Female Time
1 Lyman Perry 40-49     : 29 : 37
2 Steve Pavao 50-59     : 34 : 02
3 Sally Marrack 30-39 1   : 35 : 44
4 Tchad-Tu Henderson 30-39     : 36 : 07
5 D.J. Blinn 60 & over     : 37 : 12
6 Paul Booth 40-49     : 37 : 13
7 Jim Tuscany 50-59     : 39 : 53
8 Joe Wedemann 40-49     : 40 : 35
9 Bill Hubbard 50-59     : 40 : 52
10 Tom Fratinardo 40-49     : 41 : 15
11 Big Dog 60 & over     : 41 : 29
12 Kelly Freitas 50-59     : 41 : 32
13 Disqualified       :   :  
14 Kim Rojo 30-39 2   : 42 : 35
15 Mason Waugh 1-19     : 42 : 35
16 Robert Belcher 50-59     : 42 : 41
17 Charlie Bostwick 50-59     : 44 : 43
18 Kaopua Sutton 1-19 3   : 47 : 55
19 Sydney Brady 1-19 4   : 51 : 59
20 Cheryl Ben-Brady 50-59 5   : 51 : 59
21 Betty Ben 60 & over 6   : 52 : 38
22 Chance Batacan 1-19     : 53 : 46
23 Tehani Sewell 1-19 7   : 54   18
24 Dylan Loo 1-19   1 : 04 : 38
25 Sara Kim 1-19 8 1 : 06 : 13
26 La’i Matsuyama 1-19   1 : 06 : 57
27 Ikaika Vivas 1-19   1 : 11 : 31
28 Keli’i Ioane 1-19   1 : 15 : 54
29 Max Shimamoto 1-19   1 : 15 : 55
30 Chloe Kaeo 1-19 9 1 : 19 : 59
31 Thomas Kackley 1-19   1 : 19 : 59
32 Makia Laeha 1-19   1 : 20 : 01

 

Winners Sally Marrick and Lyman Perry with host Joe Wedemann in center

April 16, 2010 Posted by | Running on the Big Island | , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment