Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

BIIF Girls track & field All League Team for 2011

HPA girls track champions 2011

2011 BIIF Track and Field   Girls All-League Team

Girls MVP: Emalia Galdeira, Jr., Konawaena

Girls First Team

Hawaii Prep: Zoe Sims, So; Kristiana Van Pernis, Fr; Pamela Lynn, Sr; Lana Queen, Sr.
Hilo: Shina Chung Jr.; Linda Sunia, Jr.
Konawaena: Emalia Galdeira, Jr.; Ua Ruedy So.; Matelita Tamoefalau, Jr.
Waiakea: Kelsie Kobayashi, Sr.

Girls Second Team:

Hawaii Prep: Mariah Haight, Fr.; Sydney Budde, Jr.
Hilo: Carmen Garson-Shumway, Fr; Kaimi Kela-Napeahi, So.
Ka’u: Marley Strand-Nicolaisen, So.
Keaau: Randi Estrada, Jr.
Kealakehe: McKenna Davidson, Jr.
Pahoa: Ariel Brown, So.

Girls Honorable Mention:

Hawaii Prep: Mackenzie Buckner, Sr.; Hannah Scully, Sr.; Kela Vargas, Sr.; Veronica Ladwig, Fr.; Emily Evans, So.; Kelsi Nishina, Sr.; Catherine Thorbecke, Jr.; Taylor Esaki, Jr.; Kanani Wishard, So.
Hilo: Aloha Bohol, Sr.; Shalila de Bourmont, Jr.; Kaylee Rapoza, So.; Bree Delacruz, Jr.; Tressie Kapono, Jr.; Tiffany Kerr, Sr.;
Honokaa: Hildhang Adona, Fr.
Kamehameha: Chelsea Poe, Jr.; Alyssa McGuire, So.; Schae-Ann Like, Sr.; Jaimee Finn, So.
Ka’u: Kristina Padrigo, So.
Keaau: Shani Cosma, So.; Deann Nishimura-Thornton, Jr.; Natalie Hagemann, So.; Katharina Brohmeyer, Jr.
Kealakehe: Caili Ebaniz, So.; Cheyanne MacMullen, Jr.; Kaila Voss, Jr.; Lana Terwilliger, Fr.; Rachael Bianchi, Jr.; Lorelei Nakagawa, Jr.;        Waiakea: Alyssa Buyuan

Girls Coach of the Year: Pat Lau, Hawaii Prep

May 27, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , | Leave a comment

BIIF Girls Track & Field All-Star Selections Announced

HPA's Ku'uipo Nakoa selected all-BIIF Athlete of the Year

Sutton, BIIF & State gold medalist – disc

Athlete of the Year: Ku’uipo Nakoa, Hawaii Prep

Coach of the Year: Pat Lau, Hawaii Prep

 

First Team

 

Hawaii Prep – Ku’uipo Nakoa, hurdles & triple jump; Zoe Sims, 400;

Kamehameha – Kaopua Sutton, disc; Victoria Evans-Bautista, long jump

Honokaa – Athena Oldfather, 1500; Tialana Greenwell, 3000

Waiakea – Kaitlyn Chock, 800; Erika Cushnie, high jump

Hilo – Shina Chung, pole vault

Second Team

 Teisha Nacis (Waiakea), Ua Ruedy (Konawaena), Randi Estrada (Kea’au), TraciPalermo (Hilo), Lana Queen (Hawaii Prep), Sydney Budde (Hawaii Prep), Jacquelyn Kaio-Goo (Kea’au), Matelita Tamoefalau (Konawaena)

 Honorable mention:  Alyssa Hoshida (Hilo), Bronte Kaneakua (Kamehameha), Katie Aguilar (Honoka’a)Kaila Voss (Kealakehe) Autumn Miyares-Thompson (Kea’au), Deann Nishimura-Thornton (Kea’au), Kela Vargas (Hawaii Prep), Mary Josephine Osorio(Kohala), Alexis Mabuni (Makua Lani), Kelsie Kobayashi (Waiakea), Shalila De Bourmont (Hilo), Grace Choe (Makua Lani), Karina Lawrence (Hilo), Erin Carvalho(Kamehameha), Natasha Ah Chong (Kamehameha), Bree Delacruz (Hilo), ChelseaAshimine (Hawaii Prep), Alyssa Lehua McGuire (Kamehameha), Jasmine Ward(Konawaena), Azmera Hammouri-Davis (Kea’au), Marley Strand-Nicolaisen (Ka’u),Holly Lambert (Waiakea), Kelsi Nishina (Hawaii Prep), Carissa Bell-Chase(Honoka’a), Jo-Lynn Kahala-Minczer (Kealakehe), Natalie Orevella (Hilo), McKenna Davidson (Kealakehe), Jasmine Fojas (Hawaii Prep), Pamela Lynn (Hawaii Prep), Misilosa Uulopa (Konawaena), Tiffany Kerr (Hilo), Linda Sunia (Hilo), Janna Urakami (Waiakea), Angeline Hoke (Waiakea)     

May 20, 2010 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment