Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Big Dogs Boys Cross County Top 20 in the State of Hawaii – mid season 2011

Rocky #5 in HHSAA

BIG DOG’s MID SEASON Boys Top 20 Predictions

1)  Elliot Estrada (12) Leilehua 

2)   Troy Esaki (12) Iolani  

3)   Charles Akiona (11) Kamehameha-Oahu        4) Nilolai Scharer  Punahou

 5) Rocky Balala (12) Maui            6) Nicola Perez-Garre  Maui

7) Dylan Martinez (11) Leilehua     8) Gianni Cuadrado (11) Kapolei

9)  Sebastian Barahal  Punahou      10)  James Pearson (11) Baldwin

11)  Jackson Halford (12) Waiakea   12)  Sam Choe (11) Iolani        

13) Joshua Freitas (12) Kamehameha-Oahu                        

14)  Zachary Carvalho (11) Mililani            15)  Angelito Cuaresma (12) Maui                     

16)  Royce Yamane (11) Mililani                17)  Andrew Langtry (11) St. Joseph

18)  Branden Miya (12) Leilehua            19)  Kelvin Abe (12) Hawaii Baptist

T20) Shawn Correa Doll (12) Kamehameha Hawaii   

T20)  Paven Sinn (12) Mililani              T20)

Advertisements

September 29, 2011 Posted by | High School Runners | , , , , , , , , , , , , , , , , , | 2 Comments

Seabury’s Dakota Grossman and Kiana Smith headed to Kamehameha Invite

Heather and Dakota Grossman

Two of the best runners in the State headed to Kamehameha Invitational on Saturday.

Seabury’s Dakota Grossman, the defending state champion, and teammate Kiana Smith, the top freshman in the state, will be running at the Warrior Invite.

(Pictured are Heather Grossman on left with Daughter Dakota)

Some results from the Maui Interscholastic League, held this past Saturday:

OLINDA – Rocky Balala and Dakota Grossman both improved to 2-0 on the season with wins at Maui Interscholastic League cross-country meet No. 2 on Saturday at Seabury Hall.

Grossman, the defending state and MIL champion, won the girls race in a time of 18 minutes, 47 seconds, beating out Spartans teammate Kiana Smith (20:22).

Kiana Smith

Gracie Peck (21:06) finished third, Justine Malek (21:29) was fourth and Dylan Ross (22:10) was fifth as Seabury Hall posted 15 points. Baldwin placed second with 43 points.

Balala, last season’s MIL boys champion, finished in a time of 17:32 as Maui High swept the top three spots and won the team competition with 27 points, seven better than Seabury Hall.

Angelito Cuaresma (17:40) placed second and Nicola Perez-Garreaud (17:43) third.

The Lahainaluna Invitational is Sept. 17 at Kapalua.

September 5, 2011 Posted by | High School Runners | , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Big Dog’s Boys HHSAA Preseason X-C Predictions

Jesse Tarnas #19

            BIG DOG’s PRESEASON Boys Top 20 Predictions

1)  Troy Esaki (12) Iolani

2) Charles Akiona (11) Kamehameha-Oahu

3) Elliot Estrada (12) Leilehue  4) Gianni Cuadrado (11) Kapolei

5) James Pearson (11) Baldwin

6) Sam Choe (11) Iolani         7) Joshua Herr (11) Kauai        8) Rocky Balala (12) Maui

9) Joshua Freitas (12) Kamehameha-Oahu                        10)  Chayce Moniz (12) Honokaa

11)  Zachary Carvalho (11) Mililani                    12)  Jackson Halford (12) Waiakea

13)  Angelito Cuaresma (12) Maui                      14)  Dylan Martinez (11) Leilehua

15)  Royce Yamane (11) Mililani                          16)  Andrew Langtry (11) St. Joseph

17)  Branden Miya (12) Leilehua                         18)  Kelvin Abe (12) Hawaii Baptist

19)  Jesse Tarnas (12) Parker   T20)  Paven Sinn (12) Mililani  T20) Cameron Dapkins (10) Radford

August 16, 2011 Posted by | High School Runners | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 1 Comment

HHSAA Track & Field Qualifiers

HHSAA State Track and Field Championships - 5/6/2011 to 5/7/2011     
                                         War Memorial Stadium - Wailuku Maui                   

Boys Discus Throw                                                            

  1 Lopeti Fonokalifi            Kaiser High School    161-02     162-03q

  2 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa High School     163-11     161-06q

  3 Shane Brostek             JR Hawaii Prep           163-01     159-10q

  4 Paulay Asiata             SR St. Louis             159-07     157-06q

  5 Lake Kaai                 12 Kamehameha            153-08     156-04q

  6 Isaac Savaiinaea          SO Punahou Boys          149-09     147-07q

  7 Mauna Palama-Danielson       Waiakea               141-06     146-01q

  8 Boyd Crowell              SR Kailua High School    141-07     144-06q

Boys 1500                                                                 

  1 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High            4:18.84    4:19.70Q       

  2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha           4:00.61    4:21.98Q       

  3 Pierce Murphy                Island High School   4:02.08    4:20.32Q       

  4 James Pearson             SO Baldwin              4:20.05    4:22.56Q       

  5 Cameron Dapkins           FR Radford High School  4:19.01    4:21.03Q       

  6 Jackson Halford              Waiakea              4:14.09    4:22.60Q       

  7 Rocky Balala              JR Maui High            4:24.87    4:22.32Q       

  8 Casey Ryan                   Pearl City           4:21.39    4:22.76Q       

  9 Borys Pleskacz            SR Iolani School Boys   4:12.47    4:23.45q       

 10 Nikolai Scharer           SO Punahou Boys         4:13.44    4:26.39q       

 11 David Clarke              SO Iolani School Boys   4:25.04    4:26.82q       

 12 Matthew Baker             JR Radford High School  4:22.81    4:28.17q      

Boys Shot Put

1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep         54-05.00   54-00.00q

2 Lake Kaai                 12 Kamehameha          54-07.00   53-01.50q

 3 Keanu Foki JR Farrington          51-03.75   49-06.75q   4 Asten Koki     SR Roosevelt           51-03.00   49-04.00q  

5 Mauna Palama-Danielson       Waiakea             47-09.00   48-10.00q   6 Pasoni Tasini                Baldwin             49-05.00   48-09.75q  

7 Kelii Vidal               SR Damien Memorial     47-04.00   48-05.25q   8 Nainoa Bright             SR Kamehameha Maui     49-02.50   48-01.00q Boys Long 1 Solomon Dixon             12 McKinley            21-11.75   21-09.50q    2 Joshua Gante              12 Anuenue High School 22-00.25   21-02.75q    3 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       22-09.00   21-02.00q    4 Matt Parrish              SR Punahou Boys        21-05.50   21-00.50q    5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       21-01.50   20-11.00q    6 Michael Morikawa             Waiakea             20-08.25   20-10.00q    7 Travis Winters               Waiakea             21-01.25   20-08.50q    7 Punga Vea                 12 Kahuku High School  20-08.25   20-08.50q  Boys 110 hurdles   1 Matt Feeley               SR Punahou Boys           14.88      14.99Q                          2 Darren Acoba              SR Kauai Boys             14.94      15.07Q                          3 Daniel Wagner             SR MPI                    15.01      15.38Q                          4 Kevin Acasio              JR Radford High School    15.40      15.07Q                          5 Aaron Cox                 JR Waipahu High School    15.24      15.38Q                          6 Jon Woo                   SR Punahou Boys           15.70      15.62Q                         7 Everett McKee             SR Kamehameha HI          15.44      15.59q                         8 Collin Pidot              11 Kamehameha             16.13      15.80q  Girls 100 hurdles 1 Zhane Santiago            SR Kahuku High School     14.84      14.55Q                 2 Abrianna Johnson-Edwards  SO Iolani School Girls    15.12      15.05Q               3 Kawehi Louis Diamond      SO Kauai Girls            15.20      15.06Q                 4 Amirah Majied             JR Island Pacific         15.38      15.35Q                 5 Emalia Galdeira           JR Konawaena              16.15      15.08q                6 Lana Queen                SR Hawaii Prep            15.93      16.14q               7 Julia Brand               SR Punahou Girls          16.07      16.24q               8 Alexia Blalock            SO Pearl City             16.44      16.37q    Girls 1500 1 Dakota Grossman           FR Seabury Hall         4:53.02    5:00.70Q   2 Elli Brady                SO Punahou Girls        4:49.49    5:09.70Q   3 Sophie Curatilo           SR Moanalua             4:55.68    5:00.92Q   4 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep          4:58.85    5:09.93Q   5 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                 5:01.90    5:07.89Q   6 Kimberly Pugliese         SR Mililani             5:06.84    5:10.08Q   7 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep          5:02.54    5:09.62Q   8 Heidi Nicholls            SR HBA                  4:59.28    5:10.32Q   9 Kela Vargas               SR Hawaii Prep          5:11.25    5:10.46Q 10 Keri Fujiwara             JR Waipahu High School  5:07.87    5:11.07Q 11 Emily Peck                JR Seabury Hall         5:11.73    5:11.48q 12 Monica Woolley            JR Punahou Girls        5:13.08    5:13.83q   BOYS 8001 Joshua Freitas            11 Kamehameha           1:59.60    2:02.60Q   2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha           1:54.32    2:03.07Q   3 Nathan Underwood          JR Kailua High School   2:01.47    2:03.31Q   4 Robert Terry              SR St. Louis            2:01.38    2:03.19Q   5 Michael Chin              SO Christian Academy    2:01.65    2:03.72Q   6 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High            2:04.77    2:04.12Q   7 Jackson Halford              Waiakea              2:03.45    2:03.29q   8 Nathan Shirey             11 Kapolei High School  2:03.02    2:03.55q Boys Long 1 Solomon Dixon             12 McKinley            21-11.75   21-09.50q    2 Joshua Gante              12 Anuenue High School 22-00.25   21-02.75q    3 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       22-09.00   21-02.00q    4 Matt Parrish              SR Punahou Boys        21-05.50   21-00.50q    5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       21-01.50   20-11.00q    6 Michael Morikawa             Waiakea             20-08.25   20-10.00q    7 Travis Winters               Waiakea             21-01.25   20-08.50q    7 Punga Vea                 12 Kahuku High School  20-08.25   20-08.50q  Boys 110 hurdles   1 Matt Feeley               SR Punahou Boys           14.88      14.99Q                          2 Darren Acoba              SR Kauai Boys             14.94      15.07Q                          3 Daniel Wagner             SR MPI                    15.01      15.38Q                          4 Kevin Acasio              JR Radford High School    15.40      15.07Q                          5 Aaron Cox                 JR Waipahu High School    15.24      15.38Q                          6 Jon Woo                   SR Punahou Boys           15.70      15.62Q                         7 Everett McKee             SR Kamehameha HI          15.44      15.59q                         8 Collin Pidot              11 Kamehameha             16.13      15.80q  Girls 100 hurdles 1 Zhane Santiago            SR Kahuku High School     14.84      14.55Q                 2 Abrianna Johnson-Edwards  SO Iolani School Girls    15.12      15.05Q               3 Kawehi Louis Diamond      SO Kauai Girls            15.20      15.06Q                 4 Amirah Majied             JR Island Pacific         15.38      15.35Q                 5 Emalia Galdeira           JR Konawaena              16.15      15.08q                6 Lana Queen                SR Hawaii Prep            15.93      16.14q               7 Julia Brand               SR Punahou Girls          16.07      16.24q               8 Alexia Blalock            SO Pearl City             16.44      16.37q    Girls 1500 1 Dakota Grossman           FR Seabury Hall         4:53.02    5:00.70Q   2 Elli Brady                SO Punahou Girls        4:49.49    5:09.70Q   3 Sophie Curatilo           SR Moanalua             4:55.68    5:00.92Q   4 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep          4:58.85    5:09.93Q   5 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                 5:01.90    5:07.89Q   6 Kimberly Pugliese         SR Mililani             5:06.84    5:10.08Q   7 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep          5:02.54    5:09.62Q   8 Heidi Nicholls            SR HBA                  4:59.28    5:10.32Q   9 Kela Vargas               SR Hawaii Prep          5:11.25    5:10.46Q 10 Keri Fujiwara             JR Waipahu High School  5:07.87    5:11.07Q 11 Emily Peck                JR Seabury Hall         5:11.73    5:11.48q 12 Monica Woolley            JR Punahou Girls        5:13.08    5:13.83q

May 6, 2011 Posted by | High School Track & Field | , , , , , , , , , , , , , , , , | 2 Comments

Big Dog’s Early Season Boy’s Cross-Country Favorites

BIG DOG’S STATE OF HAWAII X-COUNTRY PREDICTIONS

Cross-country season has started with many of the schools around the state beginning to practice starting on August 2nd and some early season results are in.

Based on last season state championship results and what is going on thus far this season the Big Dog predicts the following:

1)      Margarito Martinez, Leilehua, senior, will repeat as state champion and dominate OIA if he’s still in Hawaii

2)      Pierce Murphy, Island School, senior, state runner-up if Martinez runs and Kauai champ

3)      Jordan Thibodeau, Kamehameha-Kapalama, senior

4)      Dylan Martinez, Leilehua, sophomore

5)      Troy Esaki, Iolani, junior

6)      Nikolai Scharer, Punahou, sophomore

7)      Justin Higa, Iolani, senior,

8)      Zach Ferguson, Maui Prep, senior

9)      Nicola Perez-Garre, Maui, junior (dropped)

10)  Ryan Hobson, Mid Pacific Institute, senior

11)  James Pearson, Baldwin, sophomore

12)  Chad Nakaoka, Hawaii Baptist Academy, senior

13)  Borys Pleskacz, Iolani, senior

14)  Gianni Cuadrado, Kapolei

15)  Casey Ryan, Pearl City

16)  James Pearson, Baldwin, senior

17)  Angelito Cuaremsa, Maui High

18)  Rocky Balala, Maui, junior, MIL champ

Others to watch:  Alex Ortega, Kamehameha-Kapalama; Micah Velasco, Leilehua;  Zachary Carvalho, Mililani; Dino DeSalvio, Maui Prep; Brandon Miya, Leilehua; Joshua Robinson, Honokaa;  Chris Mosch, Honokaa; Brandt Mabuni, Makua Lani;   Kevin Olsen, Keaau; Quentin Penn, Radford;  Mathew Dodge, Campbell.  

With Kamehameha-Kapalama graduating four of their top six runners and the Big Dog being informed about Leilehua I will go out on a limb and predict the Mules to capture the 2010 HHSAA boys title with Iolani second and Punahou taking third.

For previous preseason predictions go to:  https://waynejoseph.wordpress.com/2010/07/30/big-dogs-boys-preseaon-x-c-favorites-for-2010/

September 8, 2010 Posted by | High School Runners | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 21 Comments