Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

Hawaii Prep Athletic Awards Presented for 2009-2010

HPA girls cross county team, photo by Big Dog

* Girls volleyball: Tayler Wang and Bridget Walker, most valuable player (MVP); Bridget Walker, coach’s award (CA); Kailana Powers, most improved (MI); Nolan Doliente Award, Keilyn Ryusaki.

* Boys cross country: Russ Hapgood and Tyler Tsubota, MVP; Logan Martin and Sean Prentiss, CA; Makoa Johnson, MI.

* Girls cross country: Kela Vargas, MVP; Melanie Ulrich, CA; Sam Neal, MI.

* Football: Keanu Yamamoto and Isaiah Adams, offensive back award; Shane Brostek, offensive lineman award; Nathaniel Adams and JJ Higginson, defensive back award; Bobby Stomski, defensive lineman Award; Onipa’a Stevens, MI; Keoni Colson, Holi Bergin Award.

* Boys swimming: Logan Borowski, MVP; Kaikea Nakachi, CA; Michael Monahan, MI.

* Girls swimming: Bridget Walker, MVP: Bhillie Luciani, CA; HanaSara Ito, MI.

* Wrestling: Keoni Colson, MVP; Marie Donahue, CA; Russell Hapgood, MI.

* Boys soccer: Kalei Konrad and Tyler Tsubota, MVP; Landy Eng, CA; Kawika Wise, MI.

* Girls soccer: Noe Enos and Katie Case, MVP; Hannah Unger, CA; Keilyn Ryusaki and Emily Evans, MI; Ku’uipo Nakoa, Frank Lawrence Award.

* Boys basketball: Sasha Obradovic, MVP; Douglas Tsai, CA; Nathan Schenk, MI.

* Girls basketbal: Tayler Wang, MVP; Lana Queen, CA; Desi Seid, MI; Lei Tenorio, Honoring the Game Award.

* Boys paddling: Robbie Reed, MVP; George Twigg-Smith, CA; Rukin Jelks, MI,

* Girls paddling: Elenka Jacobs, MVP; Alohi Nakachi, CA; Gabby Menendez, MI.

* Boys track: Tyler Tsubota, MVP; Shane Brostek, CA; Christian Lee, MI.

* Girls track: Mindy Campbell and Ku’uipo Nakoa, MVP; Lana Queen, CA; Chelsea Ashimine, MI.

* Boys tennis: Michael Monahan, MVP; Sam Nam, CA; Santa Chirathivat, MI.

* Girls tennis: Erin Wakefield-McDonald, MVP; Olina Cavedoni, CA; Bua Rojanai, MI.

* Boys volleyball: Nathan Schenk, MVP; Roland Setu, CA; Kyle Katase, MI.

* Water polo: Bridget Walker, MVP; Angel Wu, CA; Bhillie Luciani, MI.

* Golf: Andrew Paisley, MVP; Jordan Salomon, CA; Jake Siebert, MI.

* Baseball: Ryan Rice and Isaiah Adams, MVP; Jesse Alvord, CA; Matt Kiyota and Nathaniel Adams, MI.

* Softball: Gabby Menendez, MVP; Alex Disney, CA; Delaney Ross, MI.

* Equestrian program: Sophia Antimisiaris, MVP; Dani Foreman, MI.


HPA’s girls cross country team, photo by Big Dog
Advertisements

May 25, 2010 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Big Dog’s BIIF Boys cross-country, Projected State Qualifiers

Start of Boys race at CLA

Start of Boys race at CLA

Every two weeks the Big Dog will project the leading (3) teams in the Big Island Interscholastic Federation cross-country, along with the top 11 individual runners and the 5 alternate runners. 

The top three teams, along with the top 11 individual runners outside of those three teams, will be heading to the state championship held in Kauai on November 1st.  The following is just Big Dog’s prediction as of Sept. 15, 2oo9.

BOYS:  TOP THREE TEAMS as of September 15, 2009

   HILO – Coach Bill McMahon

   KEAAU – Coach Donna Wong Yuen

   HONOKAA – defending BIIF champions, Coach Josh Abner

Top 11 individual runners for state qualifiers:

  1. Dylan Hardie-Jordan, Makua Lani
  2. Tyler Tsubota, Hawaii Preparatory Academy
  3. Juan Sepulveda, Kealakehe
  4. Frank Chi, Waiakea
  5. Jackson Halford, Waiakea
  6. Brant Mabuni, Makua Lani
  7. Jeremy Grotenhuis, Christian Liberty Academy
  8. Logan Martin, Hawaii Preparatory Academy
  9. Jesse Tarnes, Parker
  10.   Jacob Andrade, St. Joseph
  11.   Ethan Meikle, Kohala

 TOP 5 Alternates:

  1. Russ Hapgood, HPA
  2. Jordan Grotenhuis, CLA
  3. Casey Chai, Kamehameha
  4. Justin Macy, HPA
  5. Matthew Katibah, St. Joseph

September 15, 2009 Posted by | High School Runners, Running on the Big Island | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 1 Comment