Wayne Joseph’s Blog

Running with the Big Dog

3rd Annual Bieni Kohler Fun Run – Age Group Results

3rd Annual Bieni Kohler Fun Run                   

                           September 4, 2011                          

                   Hawaii Preparatory Academy Campus                   

                         Last Completed Event                         

Event 3  Mixed 5k Race Walk CC

10 & Under Results – Women      1 Higgins, Emelia 31:23.37       2 Police, Bella   40:41.05    3 Van Kirk, Melia 42:18.34       

  4 Ryan, Kirra     42:19.42    5 Uchida, Aimee   53:49.90      6 White, Caitlyn  54:23.79    7 Miche, Ashley    56:06.36       

  8 Marsh, Johnna  1:03:33.02

11-13 Results – Women      1 Noetzel, Karly   30:07.62    2 Kamalani-Manpathoum, Tha32:51.583 Andaya, Cyrene     34:35.26       

  4 Schulman, Sarah    36:50.83  5 Delacruz, Iryne    39:23.79     6 Paio, La’a         39:41.19  7 McGuiness, Alayna  41:45.23       

  8 duPont, Tania      41:47.13  9 Feliciano, Keiko   41:47.72       

 10 Doherty, Taylor    48:07.69 11 Gersonde, Danielle 48:07.97       

 12 Tupe, Tiana       50:49.06  13 Niles, Emily      52:29.56      14 Stevenson, Sarah 1:03:10.95

14-19 1 Case, Katie  31:48.37   2 Kennon, Rae     35:33.14      3 Shawnee, Marsh   50:42.09   4 Johnson, Alicia   52:45.07

25-29 Results – Women      1 Johnson, Jaime   30:26.23      2 Pautler, Michelle 34:04.43  3 Kaae, Bonnie 35:28.10

30-34 Results -1 Ravaglia, Sylvia 25:00.32  2 Stallsmith, KC  26:25.89       3 Clarry, Arati33:01.08   4 Fujii, Tracy 45:53.

35-39 Results – Women    1 Wiernicki, Bindi  29:04.67    2 Sohriakoff, Kelly 30:26.80   3 Melton, Janet     31:01.09       

 4 Everts, Tanya     37:07.11  5 Andrade, Hoolaea  38:47.71    6 Jarrett, Heather  58:20.65  7 Oden, Elizabeth  1:10:52.47

40-44 Results – Women  1 Higgins, Mindy    31:30.46     2 Miche, Maria      40:38.88    3 Fuller, Landry     49:56.29       

4 Fuhrer, Lorna      53:04.02   5 Ganley, LeeAnn     57:47.79     6 Mitchell, Rosanne  57:48.29   7 Sebastian, Crystal59:59.67       

8 Police, Tiare     1:00:00.01  9 Tarnas, Kristin   1:00:06.16     10 Freitas, Kathryn  1:03:32.

45-49 Results – Women   1 Ellbogen, Theresa   26:59.66        2 Chun, Johnnelle     31:48.08    3 Lium, Deborah       35:57.87       

 4 Uchida, Yuki        37:45.53    5 Eaton, Jane         38:30.70       6 Burgess, Karen      41:44.60    7 Sakurai, Lisa       44:14.81       

 9 Paraiso, Robin      49:55.82   10 Schwarting, Kathy   51:17.30        11 Coffee, Sandy       52:52.20       

 12 Nakata, Seonaid     53:44.27  13 Chee, Therese       57:26.69     14 Matsuda, Leslie    1:00:48.58 15 Gersonde, Maria    1:03:29.75

50-54 Results – Women              1 Nietfeld, Melody 26:35.06      2 Montgomery, Lori 30:55.73        3 Wiecking, Sydney 31:04.31       

 4 Ebrahimi, Lisa  37:23.30        5 Miller, Janet   40:33.76      6 Shirley, Cheryl 42:48.79        7 Van Kirk, Lisa  45:48.28       

 8 Driedger, Jenn  46:52.18       9 Kojima, Julie   50:05.74      10 Sims, Kate     54:21.29       11 Woods, Diana   1:04:53.79

55-59 1 Yarawamai, Cindy  35:52.36  2 Barnes, Nancy      42:06.54      3 Van Pernis, Kristi 49:44.76      4 Langton, Cheryl 54:05.98       

  5 Diaz, Jean      57:36.20 

60+ 1 Whitten, Paige        49:45.16   2 Blumstein, Susan      54:20.54       3 Opdycke, Linda         55:32.16    4 Marrack, Janet         55:32.95       

7 Orenstein, Diane        58:08.07   8 Rattray, Linda          58:27.86        

9 Kohler, Chacha          59:31.93    10 Clarkson, Karen        1:00:46.31        11 Montgomery, Juanita    1:00:46.72 12 Block, Arlene  1:15:17.82

10 & Under 1 Higgins, Koa   27:08.42   2 Tarnas, Hokua   29:52.79       

3 Coffee, Lyle     32:55.56    4 Franklin, Max    37:05.31       

5 Evangelista, Zachary      45:47.39   6 Miche, Koa 59:11.49       

  7 Clarry Sohriakoff, Isaia  59:11.74 

11-13 Results -1 Bartholomy, Ziggy    22:16.68       2 Sienkiewicz, Tristan 26:35.31    3 Hurney, Jonah    27:08.72       

 4 Van Kirk, Keli’i 27:43.38       5 Cootey, Patrick  29:51.28       6 Akau, Hauoli     29:52.03       7 Johnson, Ryan    30:00.05       

 8 Melton, Brandon  31:01.50       9 Ugalde, Zech     34:34.37      10 Miche, Antolini  34:35.90      11 Lawson, Jerry    38:26.32       

12 Paraiso, Gavin   39:00.91      13 Tupe, Trace      39:42.74      14 Fuhrer, Cameron  41:10.76      15 Kaohimaunu, Jordan  50:59.21       

 16 Miche, Flavio   51:28.38 

14-19 Results – 1 Langtry, Andrew J   21:08.86      2 Ladwig, Nate        26:45.70    3 Tsubota, Tyler      31:48.65       

4 Mitchell, Mark      32:51.02    5 Chun, Ryan          35:45.47       

6 Mitchell, Luke      50:52.53    7 Donavon, Josh       52:45.40        8 Jarrett, Jason      58:21.21       

20-24 Results – Men           1 Tsubota, Korey     22:28.68     2 Higgins, Ryan      26:45.95      3 Lambert, Quincy    29:36.54 

 25-29 Results -1 McKenna, Greg23:22.81      2 Rose, Steven 26:25.04

  30-34 Results -1 Bryson, Brad  21:33.14  2 Bell, Rich  24:00.88       

3 Howard, Brandon  34:04.11   4 Clarry, Arjun      1:15:23.69

  35-39 Results – Men  1 Sohriakoff, Kip   1:09:13.60   

 40-44 Results 1 Ravaglia, Mark 23:54.45  2 Taylor, March      35:53.42       

3 Police, Al         40:41.61 4 Kelsey, Andrew    1:10:35.50

45-49 Results – Men               1 Miller, Grant      26:19.07 2 Langtry, Andrew    27:25.80       

3 Cabral, Keith       31:40.05              4 Sienkiewicz, Aaron  32:58.85       

5 Pitts, John         33:19.02  6 Batacan, Ernest     33:47.69    7 Johnson, Robert     35:50.98 8 Chee, Steven        57:27.20       

9 Mitchell, Kevin     59:35.01   10 Matsuda, Rich      1:00:49.01       

50-54 Results       1 Hylas, John          25:31.17         2 Kojima, Wally        26:58.09          3 Osborne, Kevin       32:41.61       

  4 Gersonde, Jon        35:36.62        5 Kennon, Terry        35:40.83        6 Brown, David         50:13.16       

  7 Furukawa, Ron        51:42.55       

55-59 Results – Men            1 Jarvill, Gary        46:26.91      2 Douglas, Randy       54:06.31       

60+ Results – Men            1 Budde, Jim           29:54.14       2 Miller, Frank        30:38.98       3 Harman, Bob          33:39.19       

  4 Hendricks, Pete      33:55.63         5 Tamaye, Warren       37:10.14         6 Van Pernis, Mark     38:16.32       

  7 Barnes, Lindsay      42:06.89        8 Judd, John           44:49.59        9 Loschiavo, Joe       46:29.29       

 10 Pautler, Craig       50:16.47       11 Dillingham, Henry    52:36.75       12 Ray, John            54:40.84       

 13 Opdycke, Brian       55:32.58       14 Cevolani, Fred       56:36.37       15 Block, Ken         1:15:18.21       

 16 Clarry, Stafford   1:15:23.39

Advertisements

September 8, 2011 Posted by | Running on the Big Island | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Hawaii Prep Athletic Awards Presented for 2009-2010

HPA girls cross county team, photo by Big Dog

* Girls volleyball: Tayler Wang and Bridget Walker, most valuable player (MVP); Bridget Walker, coach’s award (CA); Kailana Powers, most improved (MI); Nolan Doliente Award, Keilyn Ryusaki.

* Boys cross country: Russ Hapgood and Tyler Tsubota, MVP; Logan Martin and Sean Prentiss, CA; Makoa Johnson, MI.

* Girls cross country: Kela Vargas, MVP; Melanie Ulrich, CA; Sam Neal, MI.

* Football: Keanu Yamamoto and Isaiah Adams, offensive back award; Shane Brostek, offensive lineman award; Nathaniel Adams and JJ Higginson, defensive back award; Bobby Stomski, defensive lineman Award; Onipa’a Stevens, MI; Keoni Colson, Holi Bergin Award.

* Boys swimming: Logan Borowski, MVP; Kaikea Nakachi, CA; Michael Monahan, MI.

* Girls swimming: Bridget Walker, MVP: Bhillie Luciani, CA; HanaSara Ito, MI.

* Wrestling: Keoni Colson, MVP; Marie Donahue, CA; Russell Hapgood, MI.

* Boys soccer: Kalei Konrad and Tyler Tsubota, MVP; Landy Eng, CA; Kawika Wise, MI.

* Girls soccer: Noe Enos and Katie Case, MVP; Hannah Unger, CA; Keilyn Ryusaki and Emily Evans, MI; Ku’uipo Nakoa, Frank Lawrence Award.

* Boys basketball: Sasha Obradovic, MVP; Douglas Tsai, CA; Nathan Schenk, MI.

* Girls basketbal: Tayler Wang, MVP; Lana Queen, CA; Desi Seid, MI; Lei Tenorio, Honoring the Game Award.

* Boys paddling: Robbie Reed, MVP; George Twigg-Smith, CA; Rukin Jelks, MI,

* Girls paddling: Elenka Jacobs, MVP; Alohi Nakachi, CA; Gabby Menendez, MI.

* Boys track: Tyler Tsubota, MVP; Shane Brostek, CA; Christian Lee, MI.

* Girls track: Mindy Campbell and Ku’uipo Nakoa, MVP; Lana Queen, CA; Chelsea Ashimine, MI.

* Boys tennis: Michael Monahan, MVP; Sam Nam, CA; Santa Chirathivat, MI.

* Girls tennis: Erin Wakefield-McDonald, MVP; Olina Cavedoni, CA; Bua Rojanai, MI.

* Boys volleyball: Nathan Schenk, MVP; Roland Setu, CA; Kyle Katase, MI.

* Water polo: Bridget Walker, MVP; Angel Wu, CA; Bhillie Luciani, MI.

* Golf: Andrew Paisley, MVP; Jordan Salomon, CA; Jake Siebert, MI.

* Baseball: Ryan Rice and Isaiah Adams, MVP; Jesse Alvord, CA; Matt Kiyota and Nathaniel Adams, MI.

* Softball: Gabby Menendez, MVP; Alex Disney, CA; Delaney Ross, MI.

* Equestrian program: Sophia Antimisiaris, MVP; Dani Foreman, MI.


HPA’s girls cross country team, photo by Big Dog

May 25, 2010 Posted by | Events | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Big Islanders Win Six Medals at HHSAA Cross-Country

hhsaa cross country 015

Start of girls race at HHSAA - Kauai 2009

Lihue, Kauai   Runners from around the state converged on the Garden Island for the 45th Annual Hawaii Athletic Association cross-country championships held at Island School on Saturday.

An estimated crowd of more than 500 witnessed an upset in the girl’s 3-mile race as Punahou freshman, Elli Brady, beat out heavily favored Hailey Grossman from Seabury Hall to win the individual crown.

Honokaa’s Tialana Greenwell, the defending Big Island Interscholastic Federation champion and last year’s state runner-up, had challenged the leaders early on.

“It was a crazy fast start and I just wasn’t ready for that fast race,” Greenwell said.  “I had to get out hard because I didn’t want to get caught in the back early on.”

The start of the cross country race narrowed and took a sharp turn to the left in the first 200 yards which required the early leaders to get out quickly in the field of 160 harriers.  Grabbing the early lead was Grossman with Greenwell a stride behind.

Near the half way mark Greenwell took a brief lead with Grossman two steps behind as Brady began to make her move from the chase pack.  The final mile became a race between Grossman and Brady with Greenwell fading back and eventually finishing in 7th place.

Brady won in a time of 18 minutes and 53 seconds with Grossman 14 seconds behind.

“It wasn’t my best race but I’m happy with my finish,” Greenwell said of her 19:34 time.

Hawaii Preparatory Academy’s Kela Vargas (14) and Emily Evans (18) did well in helping the Ka Makani to a fourth place team finish.

“My goal coming into the race was to break into the top 20,” Vargas said.  “This course was like a maze and it zigzagged and had all these sharp turns.  It was good in a way because I could always see the girls in front of me and whether or not they were getting tired.”

Evans, just a freshman, was also pleased with her overall finish.  “I exceeded my expectations going into this race,” Evans said.  “I didn’t even know, early in the season, if I would even make the varsity team.  I was really nervous coming into the race and I didn’t know what to expect.”

HPA coach, Michael Franklin, was pleased with his team’s top five finish.  “One of our goals coming into the state meet was to finish in the top five,” Franklin said.  “This is a very close, loving team, and one of the best that I’ve ever coached.”

The only other BIIF girl making the top 20 was Waiakea’s Kelsie Kobayashi, who claimed 19th overall.

Kobayashi was in 23rd at the half way mark and 21st with a mile to go and needed to make up ground to medal in the HHSAA.  “I found the start to be a little scary and it was hard to get out quickly,” she said.  “I’m just happy I could break into the top 20.”

Perennial champion Punahou won the girls team title for the fifth year in a row and narrowly beat out a strong Mililani team by eight points

The start of the boys race was hampered by a recall as a dozen runners fell going into the first turn.  A second start didn’t change the overall result as Leilehua’s Margarito Martinez ran away from the competition, leading from start to finish, and winning in a time of 15 minutes and 50 seconds.

Host Island School had lots to cheer about as Voyager Pierce Murphy ran the entire race in second place and finished 28 seconds behind Martinez.

Honokaa’s Chris Mosch, the BIIF regular season champion, went out quickly and stayed in the chase pack for the first two miles.

“The start was really hectic and hard to do as it took me a lot of extra work to get out,” Mosch said.  “I needed to jump over some cones early on to make my way close to the lead group.”

A half-mile into the race Mosch got into the chase pack and stayed there for the next two miles. At one point the junior from Honokaa had moved into third place, but with less than a mile to go the wheels fell off and Mosch was visually in trouble.

“I was just trying to hang on during that last mile and with about 300 yards to go I mustered all I could and beat out Hobson (Mid Pacific Institute Ryan Hobson) at the finish.

Mosch finished 14th overall in a time of 17:15.  “I’m satisfied with my place, it wasn’t the most ideal race, but it sure beats my 45th place finish at states last year,” Mosch said.

Also placing in the top 20 for the BIIF was HPA senior, Tyler Tsubota, who claimed 16th in 17:17.

“This course was really flat and I loved it,” Tsubota said.  “I was in 20th the whole time and people were telling me my position as I really wanted to medal, so I picked up my pace.”

Tsubota put on a good kick with 400 yards to go and passed several competitors to claim his state medal. 

As expected Kamehameha-Kapalama won the boys team title with 56 points points beating out Punahou with 85.   The top BIIF team was Honokaa who finished sixth out of the 14 scoring teams.

November 1, 2009 Posted by | Events, High School Runners | , , , , , | 3 Comments

HHSAA Boys Cross-Country Results

 

Pierce Murphy

Pierce Murphy, Island School, runner-up at HHSAA

                                                                                                            HHSAA BOYS
                     CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS
                                   KAUAI
                   October 31, 2009              9:45am

 
Place TmPl No.  Name               Yr School                      Time    
===== ==== ==== ================== == =========================== ========
    1    1   87 Margarito Martinez 11 Leilehua                    15:50.05
    2        46 Pierce Murphy      11 Island School               16:18.35
    3    2   60 Jordan Thibodeau   11 Kamehameha-Kapalama         16:44.95
    4    3   44 Troy Esaki         10 Iolani                      16:47.95
    5    4  140 Nikolai Scharer    9  Punahou                     16:48.10
    6    5   13 Eric Pak           12 Castle                      16:49.80
    7         2 Colin Honeker      12 Aiea                        16:53.75
    8    6  102 Rocky Balala       10 Maui High                   16:55.25
    9    7   41 Justin Higa        11 Iolani                      17:06.65
   10    8  138 Ian Terayama       12 Punahou                     17:07.40
   11    9  104 Nicola Perez-Garre 10 Maui High                   17:12.25
   12   10   54 Jordan Kahawai     12 Kamehameha-Kapalama         17:12.65
   13   11   57 Isaiah Sato        12 Kamehameha-Kapalama         17:13.95
   14   12   33 Chris Mosch        11 Honokaa                     17:15.25
   15       112 Ryan Hobson        11 Mid Pacific Institute       17:16.45
   16        28 Tyler Tsubota      12 Hawaii Preparatory Academy  17:17.25
   17         7 James Pearson      9  Baldwin                     17:18.60
   18   13   23 Chad Nakaoka       11 Hawaii Baptist Academy      17:18.90
   19       116 Zachary Carvalho   9  Mililani                    17:22.20
   20   14   42 Borys Pleskacz     11 Iolani                      17:23.10
   21        93 Dylan Hardie-Jorda 12 Makua Lani                  17:23.45
   22   15   59 Alex Ortega        11 Kamehameha-Kapalama         17:23.60
   23   16  136 Jon Hunter III     12 Punahou                     17:24.10
   24   17   12 Dylan Lee          12 Castle                      17:24.80
   25       144 Kai Yoshioka       12 Roosevelt                   17:25.65
   26   18   56 Zack Sainz         12 Kamehameha-Kapalama         17:35.80
   27   19   55 Daniel Kaneko      12 Kamehameha-Kapalama         17:40.05
   28   20   91 Micah Velasco      11 Leilehua                    17:41.65
   29       105 Dino DeSalvio      11 Maui Preparatory Academy    17:44.55
   30   21   68 Basem (Sammy) Kham 12 Kapolei                     17:48.45
   31   22   88 Dylan Martinez     9  Leilehua                    17:50.75
   32   23   34 Joshua Robinson    11 Honokaa                     17:51.85
   33   24  120 Alvin Ringor       12 Molokai                     17:52.10
   34   25  134 Shane Endicott     12 Punahou                     17:52.50
   35       109 Kevin Do           12 McKinley                    17:55.00
   36   26  151 Jackson Halford    10 Waiakea                     17:55.15
   37       143 Quentin Penn       11 Radford                     17:55.90
   38   27   99 Jestoni Ganotisi   12 Maui High                   17:56.30
   39        82 Marcus Takahashi   12 Lanakila Baptist            17:57.35
   40   28   98 Caxious Florendo-B 12 Maui High                   17:57.50
   41         8 Matthew Dodge      11 Campbell                    17:57.65
   42   29   86 Evan Igarashi      12 Leilehua                    17:59.65
   43   30   31 Geo Chavez-Pardini 11 Honokaa                     18:00.25
   44        80 Juan Sepulveda     12 Kealakehe                   18:02.40
   45       118 Royce Yamane       9  Mililani                    18:04.20
   46   31   40 Rory Zia           12 Iolani                      18:04.80
   47   32  137 Anderson Ko        12 Punahou                     18:05.05
   48   33  130 Casey Ryan         10 Pearl City                  18:05.45
   49   34   24 Kelvin Abe         10 Hawaii Baptist Academy      18:08.40
   50       142 Tyler Beck         12 Radford                     18:08.40
        ===== ==== ==== ================== == =========================== ========
   51   35   58 Caleb Achuela      11 Kamehameha-Kapalama         18:10.05
   52       106 Zach Ferguson      11 Maui Preparatory Academy    18:10.90
   53   36   69 Nathan Shirey      10 Kapolei                     18:10.95
   54   37  103 Angelito Cuaresma  10 Maui High                   18:11.50
   55   38   61 Riley Cox          11 Kapaa                       18:12.00
   56   39   38 Andrew Ellison     12 Iolani                      18:12.20
   57        94 Brandt Mabuni      10 Makua Lani                  18:13.10
   58        19 Marjeson Gonzales  11 Farrington                  18:13.85
   59        83 Jordon Ordonez-Oha 12 Lanai                       18:14.55
   60        71 Jacob Edwards      12 Ka’u                        18:17.80
   61        85 Nick Tuck          9  Le Jardin Academy           18:18.65
   62       147 Colton Sisler      11 St. Louis                   18:20.05
   63   40  129 Royce Ramos        10 Pearl City                  18:20.45
   64   41  133 Zachary Villarmia  9  Pearl City                  18:20.50
   65        49 Michael Chin       9  Kaimuki                     18:22.55
   66   42   67 Gianni Cuadrado    9  Kapolei                     18:23.90
   67        50 Gavin Taketa       11 Kalani                      18:24.95
   68   43   43 Kasey Chun         10 Iolani                      18:26.00
   69   44  127 Patrick Enriquez   12 Pearl City                  18:27.10
   70   45   76 Shannon White      12 Kea’au                      18:28.70
   71   46  121 Kevin Dudoit       11 Molokai                     18:28.75
   72   47  128 David Obatake      12 Pearl City                  18:29.65
   73   48  139 Ryan Lau           11 Punahou                     18:30.25
   74         5 July Barboza       11 Baldwin                     18:30.40
   75       115 Mitchell Heidenrei 9  Mid Pacific Institute       18:30.70
   76   49   25 Matt Johnson       9  Hawaii Baptist Academy      18:32.20
   77        72 Joshua Herr        9  Kauai High                  18:34.20
   78   50  150 Kaimi Scott        12 Waiakea                     18:34.35
   79        53 Kaulana Ho         10 Kamehameha-Hawai’i          18:35.25
   80        29 Rick Michels       11 Hilo                        18:35.85
   81       141 Aaron Beavers      12 Radford                     18:37.25
   82       126 Jesse Tarnas       10 Parker School               18:38.25
   83       125 Daniel Gregg       11 Parker School               18:39.15
   84   51  100 Terrance Sayers    11 Maui High                   18:39.45
   85       146 Brenden Heitzman   9  Seabury Hall                18:39.65
   86   52   90 Branden Miya       10 Leilehua                    18:41.05
   87        95 Devin Vandervoort  9  Makua Lani                  18:42.25
   88   53   35 Chayce Moniz       10 Honokaa                     18:43.20
   89   54  135 Sam Gill           12 Punahou                     18:44.00
   90       117 Ryan Mayeda        10 Mililani                    18:44.95
   91   55  148 Grank Chi          12 Waiakea                     18:45.80
   92         4 Cory Fernandez     12 Baldwin                     18:46.10
   93       160 Francis Daguio     10 Waipahu                     18:46.70
   94   56    9 Bryson Deguchi     11 Castle                      18:46.70
   95        92 Kaeo Kealoha-Linds 10 Lutheran                    18:48.95
   96   57  123 Akona Adolpho      9  Molokai                     18:52.75
   97        51 Casey Chai         12 Kamehameha-Hawai’i          18:56.10
   98   58  131 Cedric Sarsfield-B 10 Pearl City                  18:58.00
   99       111 Sime Shen          10 McKinley                    18:58.15
  100        20 Jeffrey Viloan     11 Farrington                  18:58.60 
===== ==== ==== ================== == =========================== ========
  101   59   11 Nolan Koyamatsu    11 Castle                      18:58.85
  102       110 David Kim          11 McKinley                    18:59.45
  103   60   89 Michael McCaffery  10 Leilehua                    18:59.80
  104        18 Eleuterio Arzaga   12 Farrington                  19:00.75
  105   61   22 Sean Mickelson     12 Hawaii Baptist Academy      19:01.55
  106        14 Joshua Kaoiwi      12 Christian Academy           19:02.70
  107        96 Tim Hogan          12 Maryknoll                   19:03.00
  108        45 Ian Shanks         9  Island Pacific Academy      19:03.90
  109   62   39 Daniel Luke        12 Iolani                      19:04.20
  110        27 Russell Hapgood    12 Hawaii Preparatory Academy  19:05.10
  111   63  119 Julien Bumatay     12 Molokai                     19:08.45
  112   64  132 Brandon Tsuha      11 Pearl City                  19:09.45
  113        48 Naoya Taylor       12 Kailua                      19:09.50
  114       108 Devon Bloss        10 Maui Preparatory Academy    19:10.25
  115       107 Hunter Rosenquist  11 Maui Preparatory Academy    19:12.05
  116        16 Jordan Grotenhuis  9  Christian Liberty           19:12.65
  117       113 Daniel Wagner      11 Mid Pacific Institute       19:12.95
  118   65   36 Dylan Shiraki      10 Honokaa                     19:15.50
  119        30 Billy Ray          11 Hilo                        19:16.25
  120        15 Jeremy Grotenhuis  12 Christian Liberty           19:19.35
  121       114 James Hamada       10 Mid Pacific Institute       19:20.35
  122   66   21 Wyland Luke        12 Hawaii Baptist Academy      19:24.25
  123        97 Tylor Honda        10 Maryknoll                   19:25.65
  124       159 Christian Clarito  10 Waipahu                     19:27.00
  125   67   63 Maximilian Drubba  10 Kapaa                       19:30.55
  126   68   10 Tyler Kon          12 Castle                      19:31.50
  127        84 Alan Amby          12 Lanai                       19:32.65
  128       145 Zack Johnson       12 Seabury Hall                19:40.10
  129        81 Torsten Durkan     12 King Kekaulike              19:41.50
  130       158 Logan Brown        10 Waipahu                     19:42.05
  131       155 Aaron Paakaula     11 Waianae                     19:43.15
  132         3 Ezra Kamoe         12 Aiea                        19:43.75
  133         1 Chris Dominguez    12 Aiea                        19:45.45
  134   69   65 Brycen Phillips    11 Kapaa                       19:47.95
  135   70   70 Nikolao Wendt      10 Kapolei                     19:50.65
  136   71   26 Brent Wakuzawa     9  Hawaii Baptist Academy      19:50.65
  137   72   32 Brandon Mah        11 Honokaa                     19:57.00
  138   73   78 Kevin Olsen        11 Kea’au                      19:57.60
  139   74   62 Micah Domingcil    9  Kapaa                       19:59.25
  140       156 Keone Mattos       11 Waimea                      19:59.30
  141        52 John Fratinardo    12 Kamehameha-Hawai’i          19:59.50
  142   75  101 Tyler Alfante      10 Maui High                   20:01.90
  143   76  152 Robby Meguro       10 Waiakea                     20:06.35
  144   77   66 Gregory Ching      12 Kapolei                     20:07.75
  145   78   75 Samuel Umayas      12 Kea’au                      20:09.45
  146       157 Jonathan Tangalin  10 Waimea                      20:13.50
  147   79  154 Williamson Marshal 9  Waiakea                     20:13.65
  148   80   77 James Clubbs       11 Kea’au                      20:14.85
  149   81  149 Dayton Manuel      12 Waiakea                     20:15.45
  150        17 Gary Fanelli       9  Damien                      20:20.90
===== ==== ==== ================== == =========================== ========
  151   82   73 Shawn Andy Andrada 12 Kea’au                      20:21.80
  152   83   79 Makaala Lum Ho     9  Kea’au                      20:23.05
  153   84  153 Keoni Rice         9  Waiakea                     20:23.85
  154   85   37 Josh Tobias        10 Honokaa                     20:23.95
  155   86  124 Isreal Adolpho     9  Molokai                     20:25.35
  156   87   64 Makana Weiss       10 Kapaa                       20:42.10
  157        47 Skyler Doppelmayer 10 Kahuku                      20:44.70
  158   88  122 Kailen Inouye      10 Molokai                     21:12.95
  159         6 Liam Ohashi-White  11 Baldwin                     21:28.45

October 31, 2009 Posted by | Events, High School Runners | , , , , , , , | Leave a comment

Big Dog’s Picks for HHSAA Cross-Country 11-20

Tyler Tsubota

HPA's Tyler Tsubota picked at #13

Big Dog’s picks for HHSAA cross-country in the second tier, 11-20.  To see the picks for the top 10 go to:   https://waynejoseph.wordpress.com/2009/10/25/big-dogs-final-hhsaa-top-10-cross-country-runners/

BOYS:

11.  Dylan Hardie-Jordan, Makua Lani

12.  Rocky Balala, Maui

13.  Tyler Tsubota, HPA

14.  Jordan Kahawai, Kamehameha-Oahu

15.  Daniel Brooks, Keaau

16.  Colin Honeker, Aiea

17.  Ian Terayama, Punahou

18.  Ryan Hobson, Mid Pacific

19.  Joshua Robinson, Honokaa

20.  Alvin Ringor, Molokai

GIRLS:

11.  Kaitlyn Chock, Waiakea

12.  Amanda Ishikawa, Mid Pacific

13.  Jessica Johnson, Kamehameha-Oahu

14.  Zoe Sims, HPA

15.   Emily Evans, HPA

16.  Shannon Whener, Maui

17.  Kelli Morrissey, Iolani

18.  Kelsie Kobayashi, Waiakea

19.  Tia Nakashima, Hawaii Baptist

20.  Sophie Curatilo, Moanalua

October 29, 2009 Posted by | High School Runners | , , , , , , , , , , , , , , , | 1 Comment